666 Drukuj
Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Na rynku kukurydzy zwyżki cen bardzo dynamiczne

W ostatnich dniach sytuacja na rynkach zbóż była wyjątkowo emocjonująca. Uwagę inwestorów przyciągał przede wszystkim rozwój wydarzeń na rynku kukurydzy, gdzie zwyżki cen były wyjątkowo dynamiczne. Notowania kukurydzy w Stanach Zjednoczonych w ciągu zaledwie tygodnia wzrosły o około 15% i dotarły do najwyższego poziomu od roku. Obecnie cena kukurydzy w Stanach Zjednoczonych znajduje się niewiele poniżej 4 USD za buszel - podaje money.pl


Autor: money.pl
Data: 22-05-2019, 09:58

Przyczyną zwyżek notowań tego zboża są opóźnienia w zasiewach kukurydzy w USA. W tym sezonie pogoda nie sprzyjała farmerom, a nadmierne deszcze uniemożliwiały rozpoczęcie zasiewów kukurydzy na wielu polach do tego przeznaczonych. Mimo bardziej sprzyjających warunków pogodowych w ostatnich tygodniach, tempo zasiewów nie było zachwycające, a opóźnienia pozostają bardzo duże. Obecnie wiadomo już, że rolnicy nie będą w stanie całkowicie nadrobić zaległości, a niektóre pola przeznaczone pierwotnie do zasiewów kukurydzy, będą przeznaczone na inne uprawy. Głównym kandydatem jest soja, której zasiewy mogą przypadać na późniejszy okres.

W przypadku pozostałych towarów z grupy zbóż i roślin oleistych wzrosty cen nie były tak intensywne jak w przypadku kukurydzy, jednak stronie popytowej i tak udzieliły się nastroje. Notowania pszenicy i soi także wzrosły w ostatnich kilku sesjach. Niemniej, na żadnym z tych rynków sytuacja po stronie podaży nie jest taka trudna.

Czytaj więcej w money.pl

© Portal Spożywczy 2020-01-23 08:47:01