666 Drukuj
Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Związek Sadowników RP: Zbiory owoców będą zdecydowanie mniejsze

- Szacowanie zbiorów owoców w tym roku jest co chwila weryfikowane. Jeszcze kilka dni temu wielu sądziło, że straty przymrozkowe będą niewielkie. Masowe osypywanie się zawiązków jest powszechne i dotyczy niemal wszystkich rejonów w naszym kraju i niemal wszystkich gatunków - informuje Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP.


Autor: www.portalspozywczy.pl/ ZSRP
Data: 24-05-2019, 11:39
Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, poseł PSL/ fot. PTWP

Związek Sadowników RP - organizacja mająca struktury w największych zagłębiach upraw sadowniczych stara się podawać rzetelne i sprawdzone informacje i z tego powodu nie może bazować na emocjach.

- Z naszych informacji wynika, że zbiory będą nie tylko zdecydowanie mniejsze niż rok temu, ale też mniejsze od średniej wieloletniej i prawdopodobnie mniejsze od zbiorów poprzedniego „przymrozkowego” sezonu, czyli 2017 roku - komentuje Maliszewski. 

- Wydaje się, że największe straty są w gatunkach pestkowych (wiśnie, czereśnie) oraz jabłkach. Te ostatnie jak wiemy mają kluczowe znaczenie w obrocie. W wielu miejscach przetrwały zawiązki grusz i śliwek (też brzoskwiń i moreli), choć tych ostatnich zdecydowanie mniej. W miarę nieźle poradziły sobie truskawki, szczególnie te przykrywane, choć w przypadku tego owocu plon skutecznie redukują obfite opady i presja chorób grzybowych. Gatunek ten kwitnie systematycznie i zmarznięcie pierwszych kwiatów może być zredukowane kolejnymi się pojawiającymi - tłumaczy. 

Agrest i porzeczki ucierpiały sporo, bo wskutek chłodów osypywanie się jest ogromne. Podobnie aronia. Plon z hektara będzie dość niski.

Maliszewski przyznaje, że w skali makro nieźle wyglądają prognozy dla borówki amerykańskiej, maliny i jeżyny. Ucierpiały głównie plantacje położone w „zimnych” miejscach.

Niektórzy pytają o przyczyny. Otóż są one co najmniej dwie - po pierwsze oczywiście przymrozki, a po drugie nadmierne owocowanie w poprzednim sezonie, które spowodowało wysilenie drzew i krzewów.

Wniosek na koniec. - Owoców będzie zdecydowanie mniej niż w poprzednich latach, co będzie miało ogromny wpływ na kształtowanie cen w handlu. Te jednak jak wiemy nie zależą tylko od nas. Czekamy nadal na wiarygodne szacowania zbiorów w innych krajach, w tym w Chinach, gdzie - jak pamiętamy -rok temu były ogromne straty przymrozkowe. Pamiętajmy o jeszcze jednym - praktycznie nie ma zapasów przetworów w magazynach firm przetwórczych i handlowych - podsumował Maliszewski.

© Portal Spożywczy 2020-01-23 06:44:20