666 Drukuj
Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

MRiRW: Spotkanie z powiatowymi lekarzami weterynarii

Dla powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa ASF ważna jest koordynacja działań rolników oraz lekarzy weterynarii w zakresie bioasekuracji - mówił na spotkaniu w piątek z powiatowymi lekarzami weterynarii minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.


Autor: PAP
Data: 26-07-2019, 18:41
Jan Krzysztof Ardanowski

Do resortu przyjechało ponad 200. lekarzy weterynarii z województw, w których występuje ASF lub które sąsiadują z tymi województwami. W spotkaniu uczestniczył również wiceminister, pełnomocnik rządu ds. działań związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej Szymon Giżyński oraz główny lekarz weterynarii Bogdan Konopka wraz z zastępcami Katarzyną Piskorz i Pawłem Niemczukiem.

"ASF to plaga, z którą musimy prowadzić skuteczną walkę. Leśniczy, myśliwi i lekarze weterynarii muszą współpracować ze sobą w kwestii zarządzania populacją dzików" - zaznaczył cytowany w komunikacie szef resortu rolnictwa.

Zdaniem Ardanowskiego, rolnictwo nie może istnieć bez sprawnie działającej służby weterynaryjnej i kontroli żywności pochodzenia zwierzęcego. Dodał, że importerzy polskiej żywności domagają się, aby państwo swoimi instytucjami gwarantowało bezpieczeństwo żywności.

"Tylko państwowa służba weterynaryjna może zagwarantować bezpieczeństwo żywności na poziomie wszystkich ogniw łańcucha żywnościowego" - podkreślił minister. Poinformował też, że przygotowywane są zmiany w ustawie weterynaryjnej przewidujące m.in. zwiększenie liczby etatów w Inspekcji.

"Podjąłem decyzję, aby już od 1 sierpnia istotnie podnieść wynagrodzenia pracowników Inspekcji Weterynaryjnej, o 630 zł miesięcznie na jednego statystycznego pracownika. Te pieniądze pochodzą z budżetu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i to nie jest jeszcze moje ostatnie słowo. W przyszłym roku będą też dodatkowo podwyżki ponad 6 proc." - powiedział Ardanowski. Dodał, że resort szuka też funduszy na wyposażenie, na środki transportu, aparaturę i remonty.

Minister uważa, że należy przywrócić wysoki status społeczny zawodu lekarza weterynarii i podnieść atrakcyjność pracy w Inspekcji Weterynaryjnej. "To jeden z najtrudniejszych, a także w wielu przypadkach niebezpieczny zawód w Polsce. Zależy mi na tym, aby młodzi ludzie, którzy kończą niełatwe przecież studia, na wyjątkowo ciekawym i pasjonującym kierunku, byli zainteresowani nie tyko prywatną praktyką, lecz także pracą w służbie państwu" - zaznaczył minister.

W tym roku służba weterynaryjna obchodzi 100-lecie. Została ona przekazana w kompetencje Ministra Rolnictwa i Dóbr Państwowych przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego dekretem z 13 stycznia 1919 r.

"Dziś na tym forum dziękuję lekarzom weterynarii. Przyjmijcie wyrazy uznania i szacunku za to wszystko, co przez te lata czyniliście zwalczając występujące w naszym kraju choroby zakaźne. Środowisko lekarzy weterynarii to również środowisko bardzo patriotyczne" - mówił Ardanowski dodając, że w czasie wojny, gdy brakowało lekarzy, to właśnie lekarze weterynarii bardzo często ratowali ludzkie życie. 

© Portal Spożywczy 2020-01-20 12:11:51