666 Drukuj
Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

PKO BP: stopa bezrobocia w tym roku może jeszcze spaść

Stopa bezrobocia pod koniec lata może jeszcze nieznacznie spaść do 5,1 proc. - powiedział w środę PAP dr Marcin Czaplicki z zespołu analiz makroekonomicznych banku PKO BP, komentując poziom szacunkowej stopy bezrobocia podany przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Dodał, że to pokazuje pozytywny dla pracownika obraz polskiego rynku pracy.


Autor: PAP
Data: 07-08-2019, 13:55
Fot. Fotolia

Szacowana przez ministerstwo rodziny stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w lipcu br. 5,2 proc. i w porównaniu do czerwca br. spadła o 0,1 punktu procentowego.

"5,2 proc. to nie jest jeszcze najniższy poziom stopy bezrobocia, jaki możemy zobaczyć w tym roku - naszym zdaniem może ona jeszcze nieznacznie spaść do 5,1 proc. pod koniec lata. Opublikowane równolegle dane o liczbie wakatów wpisują się w pozytywny obraz rynku pracy dla pracownika i pogarszające się perspektywy dla pracodawców, którym coraz ciężej jest znaleźć odpowiednich kandydatów na wolne miejsca pracy. Oznacza to, że dynamika wynagrodzeń nie powinna spadać, nawet pomimo oczekiwanego spowolnienia wzrostu gospodarczego, oscylując wokół 7,0 proc. r/r" - ocenił.

Czaplicki dodał, że lipcowy spadek stopy bezrobocia w stosunku do czerwca, może wynikać z "zaburzeń kalendarzowych". "W czerwcu liczba dni roboczych była dużo niższa niż zazwyczaj, podczas gdy w lipcu była ona wyższa. Przełożyło się to na aktywność gospodarczą - w czerwcu była ona dość słaba, podczas gdy w lipcu, według naszych oczekiwań, najpewniej wyraźnie odbiła" - dodał.

"Wstępne dane o stopie bezrobocia pokazują pozytywny dla pracownika obraz polskiego rynku pracy. Stopa bezrobocia znajduje się na najniższym poziomie od września 1990" - zaznaczył Czaplicki.

Ze wstępnych danych MRPiPS wynika, że liczba bezrobotnych w końcu lipca br. wyniosła 869,3 tys. osób i w porównaniu do wcześniejszego miesiąca spadła o 7,8 tys. osób. Oznacza to spadek o 0,9 proc. Dla porównania, w tym samym okresie ubiegłego roku (lipiec 2018 - czerwiec 2018) spadek ten wynosił odpowiednio 6,1 tys. osób i 0,6 proc.

W lipcu br. wzrosła też liczba miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy. Wyniosła ona - według wstępnych danych - 118,6 tys. - o 15,5 tys. oraz 15 proc. więcej niż w czerwcu br.

© Portal Spożywczy 2020-02-26 05:03:01