Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Kompania Piwowarska: Rośnie zainteresowanie piwnymi specjalnościami, pochodzeniem i metodami warzenia piwa

Konsumenci nie piją więcej, tylko lepiej i chętniej wybierają piwa premium. Są gotowi zapłacić więcej za niepowtarzalne i wyjątkowe doświadczenia, stawiając na jakość piwa i najlepszy serwis – mówi w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Piotr Tomalak, dyrektor ds. rozwoju gastronomii w Kompanii Piwowarskiej.


Autor: Jakub Szymanek/portalspozywczy.pl
Data: 20-08-2019, 14:29
fot. facebook.com/kozlovnanasoli

Kompania Piwowarska w tym roku otworzyła dwie restauracje "Kozlovna". Analizując piwne wybory gości lokali, można dostrzec rosnące zainteresowanie piwami premium. Konsumenci coraz częściej przywiązują uwagę do poszczególnego rodzaju piwa, jego pochodzenia i stylu warzenia.

 – Rynek gastronomiczny dynamicznie się rozwija i widać na nim coraz większą różnorodność ofertową. Dotyczy to zarówno lokali, w którym piwo odgrywa główną rolę, jak i tych, gdzie stanowi dopełnienie menu. Konsumenci chętnie wybierają piwne marki premium z segmentów międzynarodowych lagerów, który w naszej ofercie reprezentują m.in. czeskie klasyki Kozel i Pilsner Urquell – tłumaczy Piotr Tomalak, dyrektor ds. rozwoju gastronomii w Kompanii Piwowarskiej.

– Równocześnie można zaobserwować rosnące zainteresowanie piwnymi specjalnościami. Style piwne takie jak IPA, porter czy weizen cieszą się popularnością jak nigdy przedtem – konsumenci chętnie po nie sięgają i chcą o nich wiedzieć jak najwięcej: o pochodzeniu, składnikach, metodach warzenia. We wspomnianym segmencie oferujemy kolekcję specjalności Książęcego, która obecnie obejmuje sześć różnorodnych wariantów. Każdy styl to zupełnie inny bukiet smakowo-zapachowy, odmienna barwa, nagazowanie i piana, wreszcie dedykowane szkło i sposób nalewania. To sprawia, że można delektować się nimi w pubie, ale także, by w ramach food pairingu łączyć je w restauracji z konkretnymi daniami – dodaje. 

Czytaj więcej w Strefie Premium: Kopania Piwowarska inwestuje w rynek HoReCa i buduje sieć własnych restauracji (duży wywiad)

© Portal Spożywczy 2020-01-23 07:00:57