Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Ekonomiczny poniedziałek: Branża logistyczna mierzy się z brakami kadrowymi

Wyzwania kadrowe dotykają obecnie wiele sektorów gospodarki, w tym te związane z transportem, spedycją i logistyką. Firmy logistyczne stanową istotny element w łańcuchu dostaw żywności, dlatego ważna jest dla nich efektywna polityka kadrowa, aby problemy z niedoborem pracowników nie przekładały się na jakość współpracy z sieciami handlowymi oraz z producentami żywności.


Autor: www.portalspozywczy.pl
Data: 26-08-2019, 07:02
fot. shutterstock

– W ostatnich latach doszło do wzmożenia kilku trendów, których kumulacja ma duży wpływ na działanie branży związanej z transportem, spedycją i logistyką. Wśród kluczowych czynników wpływających na branżę logistyczną możemy wymienić przede wszystkim wzrost kosztów pracy, niski poziom bezrobocia powodujący niedobór m.in. kierowców oraz pracowników magazynowych, rosnące koszty energii, ograniczoną dostępność środków transportu w odniesieniu do zapotrzebowania oraz zmieniające się oczekiwania pracowników, a także nowe regulacje prawne – mówi serwisowi portalspozywczy.pl Ksenia Sarna Kierownik ds. Szkoleń i Rozwoju Fresh Logistics Polska.

– Obserwujemy niedobór wykwalifikowanych pracowników magazynowych, których deficyt jest widoczny w regionach Polski, w których zlokalizowane są centra dystrybucyjne Fresh Logistics Polska. Warto podkreślić tutaj słowo „wykwalifikowanych” czyli największą trudnością jest znalezienie pracowników z doświadczeniem i uprawnieniami takimi jak kwalifikacje do obsługiwania wózków widłowych oraz operatorów wózków wysokiego składowania – dodaje Ksenia Sarna.

– W Fresh Logistics Polska staramy się zawsze reagować z wyprzedzeniem na potencjalne problemy kadrowe. Naszym nadrzędnym celem jest tworzenie angażującego miejsca pracy, tak aby utrzymać najlepszych pracowników i pozyskać nowych, kompetentnych specjalistów – dodaje.

Małgorzata Hornig, dyrektor HR, ID Logistics Polska również zauważa, że sytuacja branży logistycznej w obszarze braków kadrowych jest obecnie głównym tematem rozmów dotyczących prowadzenia biznesu. – Trudności dotyczą przede wszystkim pozyskiwania i utrzymania pracowników zatrudnionych na stanowiskach podstawowych – operacyjnych tj. magazynierów i operatorów wózków widłowych – tłumaczy.

Dodaje, że nie jest to nowością, ponieważ stan taki utrzymuje się od kilku lat. – W najbliższym czasie nie powinniśmy liczyć na znaczną poprawę. Długoterminowo rozwiązaniem zapewne okaże się zwiększenie automatyzacji operacji magazynowych – wyjaśnia.

– Braki kadrowe nie są jednak czynnikiem blokującym rozwój biznesu. ID Logistics sprawnie radzi sobie z wyzwaniami rynku pracy. Nasze działania opierają się m.in. na szczególnej dbałości o warunki i atmosferę pracy. Staramy się stale doskonalić umiejętności i kompetencje kierowników w zakresie zarządzania zespołem. Stawiamy na wysoki poziom współpracy oraz partnerskie relacje z dostawcami w obszarze HR, w tym przede wszystkim z agencjami pracy tymczasowej – informuje przedstawicielka ID Logistics.

– Z drugiej jednak strony należy podkreślić, że osoby ubiegające się o pracę na stanowiskach specjalistycznych, eksperckich i menedżerskich reprezentują coraz wyższy poziom kwalifikacji i kompetencji. Takich kandydatów staramy się zainteresować realną perspektywą rozwoju zawodowego w strukturach ID Logistics w Polsce i w ramach Grupy na całym świecie – podsumowuje Małgorzata Hornig. 

Marek Kwiatkowski, Menedżer Operacyjny, Fresh Logistics Polska tłumaczy że operator, który chce odnieść sukces we współpracy z dużym klientem z sektora retail (np. dużą siecią handlową), powinien nastawić się na tworzenie rozwiązań szytych na miarę, ponieważ tylko takie będą pasowały do praktyki biznesowej klienta i najlepiej spełniały jego oczekiwania.

– Fresh Logistics Polska w tej dziedzinie stawia na partnerstwo, które przynosi wymierne korzyści każdej ze stron. Partnerstwo to ludzie, a więc kluczowa jest współpraca pomiędzy naszymi pracownikami, a pracownikami naszego klienta – podkreśla Marek Kwiatkowski.

© Portal Spożywczy 2019-12-14 16:26:36