666 Drukuj
Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Eurocash: zakaz handlu okazał się korzystny dla małych sklepów niezależnych

- Trend zamykania się sklepów detalicznych w naszym kraju wyhamowuje. W 2018 roku, który był pierwszym rokiem ograniczenia handlu w niedziele, zamknięto ok. 3 tys. sklepów. Rok wcześniej ta wartość była o 20 proc. wyższa - mówi serwisowi dlahandlu.pl Jacek Owczarek, członek zarządu Grupy Eurocash.


Autor: www.dlahandlu.pl
Data: 27-08-2019, 10:15
Jacek Owczarek, członek zarządu Eurocash, fot. materiały prasowe

Jak po ponad roku, ocenia Pan ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele? Jak wpłynęła na przedsiębiorców związanych z Eurocashem?

Na bazie próbki danych od naszych klientów wiemy, że spośród sklepów o powierzchni od 40 mkw. do 100 mkw. aż 63 proc. jest otwartych w niedziele niehandlowe i z naszych obserwacji oraz rozmów z niezależnymi przedsiębiorcami wynika, że ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele była dla nich korzystna. Tę opinię potwierdzają także dane Nielsena, z których wynika, że w segmencie sklepów tej wielkości w ciągu 12 miesięcy (do maja 2019 roku) sprzedaż wzrosła o 12,5% rok do roku, czyli najwięcej ze wszystkich kanałów sklepów spożywczych. Tempo to było wyraźnie wyższe od wzrostu sprzedaży w dyskontach. Większe sklepy, których właściciele nie są w stanie prowadzić samodzielnie już nie są takim beneficjentem zakazu jak te mniejsze.

Warto także dodać, że wbrew opiniom głoszonym przez niektórych komentatorów, trend zamykania się sklepów detalicznych w naszym kraju wyhamowuje. W 2018 roku, który był pierwszym rokiem ograniczenia handlu w niedziele, zamknięto ok. 3 tys. sklepów. Rok wcześniej ta wartość była o 20% wyższa.

Więcej czytaj na www.dlahandlu.pl

© Portal Spożywczy 2020-02-23 06:18:55