666 Drukuj
Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Nespresso rozpoczęło współpracę z Atelier Amaro

Kenya Milima to nowa mieszanka kaw Nespresso Exclusive Selection, która została stworzona specjalnie dla restauracji z gwiazdkami Michelin. W Polsce można ją degustować w warszawskiej restauracji Atelier Amaro.


Autor: JS/portalspozywczy.pl
Data: 10-09-2019, 13:55
Wojciech Modest Amaro, właściciel atelier, fot. materiały prasowe

Nespresso Professional od lat współpracuje z branżą gastronomiczną.

– Doceniam, że Nespresso od wielu lat współpracuje i stara się zrozumieć potrzeby i wizję najlepszych na świecie szefów kuchni, i że przygotowało tak unikalne mieszanki kaw dla elity branży restauracyjnej. Jest to znakomity przykład realizacji wspólnej idei, opartej na podążaniu za wyjątkowym aromatem, smakiem i jakością, zarówno kawy, jak i serwowanych dań. Cieszę się, że moja pracowania kulinarna jest w gronie partnerów Nespresso Professional – mówi Wojciech Modest Amaro, właściciel atelier.

Amaro znalazł się w 2019 r. w gronie 100 najlepszych kucharzy świata wyróżnionych The Best Chef Awards. Historyczną, bo pierwszą dla Polski gwiazdkę Michelin zdobył w 2013 roku i do tej pory ją utrzymał. W tym roku Atelier Amaro przeniosło się do nowej, prestiżowej lokalizacji na Placu Trzech Krzyży w Warszawie.

Z kolei kawy Exclusive Selection pojawiły się na rynku w 2016 roku jako specjalna oferta dla uznanych i nagradzanych restauracji typu fine dining. Obecnie asortyment obejmuje dwie wyjątkowe mieszanki kaw – Kenya Milima i Nepal Lamjung.

Kawa Exclusive Selection Kenya Milima jest owocem wyjątkowych warunków klimatycznych i afrykańskiego terroir. Drzewka kawowca rosną na wysokości 1400-2000 m n.p.m. w żyznej, wulkanicznej, glebie, a ich ziarna dojrzewają w silnym nasłonecznieniu w ciągu dnia i w niskich temperaturach wieczorem i nocą, co nadaje im wyjątkowej kwaskowości. Zebrane i w specjalny sposób palone ziarna dają finalny efekt w postaci filiżanki niezwykle soczystej kawy z kwaskową, cytrusową nutą. Kenya Milima będzie idealna podana w formie espresso. Doskonale komponuje się ze świeżymi, leśnymi aromatami, serwowanymi w deserach restauracji Atelier Amaro w Warszawie.

– Ziarna z Kenii są cenione przez koneserów kawy na całym świecie, dzięki swojej zaskakującej soczystej kwaskowości oraz naturalnej nucie czarnej porzeczki. Jestem przekonana, że właśnie takie, nieoczywiste w smaku kawy, idealnie uzupełniają kulinarne kreacje wybitnych szefów kuchni. Cieszę się ogromnie, że dzięki naszej współpracy z Atelier Amaro możemy przybliżyć polskim koneserom kawy smaki i aromaty z wyjątkowych terroir – mówi Anna Oleksak, Coffee Ambassador Nespresso w Polsce.

Natomiast kawa Exclusive Selection Nepal Lamjung pozyskiwana jest u podnóża Himalajów, gdzie na wysokości 1100-1600 m n.p.m. uprawia się rzadkie odmiany ziaren kawy Arabiki, w bardzo limitowanych ilościach. Ziarna kawowców, uprawianych przez ok. 3200 plantatorów, są zbierane i obrabiane ręcznie. Ręczny zbiór pozwala na zebranie przede wszystkim dojrzałych owoców, co ma ogromne znaczenie dla ostatecznego smaku zaparzonej kawy. Nespresso stosuje technikę rozdzielnego palenia, by wydobyć z kawy jej złożone aromaty. Nepal Lamjung ma intensywny smak i aksamitną konsystencję, idealnie smakuje podana jako espresso lub lungo. Doskonale komponuje się z czekoladowymi deserami, będąc zwieńczeniem wyśmienitych dań.

 

© Portal Spożywczy 2020-02-19 04:29:17