666 Drukuj
Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Akceptacja Wojciechowskiego daje oręż do wyrównania dopłat dla rolników

Akceptacja kandydatury Janusza Wojciechowskiego na komisarza UE ds. rolnictwa otwiera ogromne szanse przed polskimi rolnikami; daje oręż do wyrównania dopłat bezpośrednich dla rolników do poziomu europejskiego - podkreślił we wtorek wicepremier Jacek Sasin.


Autor: PAP
Data: 08-10-2019, 19:40
Janusz Wojciechowski /fot. wikipedia

We wtorek odbyło się drugie wysłuchanie Wojciechowskiego w PE. Jak poinformowało PAP źródło unijne w Parlamencie Europejskim, Wojciechowski dostał tym razem zielone światło od koordynatorów komisji rolnictwa PE na stanowisko komisarza UE ds. rolnictwa. Decyzję podjęli koordynatorzy grup politycznych w komisji rolnictwa. Cała siódemka, bo tylu ich jest, była za.

Sasin powiedział w TVP Info, że jest to ogromny sukces Polski i polskiego rządu, a jednocześnie otwiera to ogromne szanse przed polskimi rolnikami. "Przede wszystkim daje nam oręż do tego, co zapowiedzieliśmy, czyli do wyrównania dopłat bezpośrednich dla rolników do poziomu europejskiego" - podkreślił wicepremier.

Jak zaznaczył, dopłaty, które obecnie dla polskich rolników wynoszą 216 euro, będą mogły sięgnąć średniej europejskiej, 260 euro. "To dzisiaj jest w zasięgu ręki w momencie, kiedy Janusz Wojciechowski praktycznie już jest komisarzem ds. rolnictwa w KE" - wskazał Sasin.

Wicepremier zauważył jednocześnie, że zaakceptowanie przez komisję ds. rolnictwa polskiego kandydata "praktycznie przesądza sprawę", ponieważ w Parlamencie Europejskim eurodeputowani będą głosować nad całą KE. "Trudno sobie wyobrazić, żeby parlament odrzucił cały skład komisji zaproponowany przez panią Ursulę von der Leyen" - dodał.

Sasin przyznał, że ciekawi go, co powie lider PO Grzegorz Schetyna po tej decyzji. "Rano jeszcze wyrażał nadzieję, że ostatecznie ta kandydatura Janusza Wojciechowskiego dzisiaj zostanie utrącona. Czy będzie miał odwagę dzisiaj wyjść i powiedzieć Polakom, że mimo ich (PO - PAP) starań właśnie, ich wysiłków, żeby to się nie udało, jest to ogromny sukces rządu polskiego" - powiedział wicepremier.

© Portal Spożywczy 2020-02-22 22:33:34