666 Drukuj
Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Morawiecki: chcemy obudzić w polskich firmach apetyt na międzynarodowe rynki

Chcemy obudzić w polskich przedsiębiorcach apetyt na rynki międzynarodowe - wskazał w liście skierowanym do uczestników PAIH Forum Biznesu premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że rolą rządu jest wsparcie ich ekspansji zagranicznej.


Autor: PAP
Data: 09-10-2019, 11:37

Wierzę, że naszym rządowym zadaniem jest pomoc przedsiębiorcom chcącym rozwijać się za granicą - stwierdził premier.

W liście, który odczytał wiceminister finansów Tadeusz Kościński, premier zaznaczył, że do rozwoju gospodarczego nie wystarczy poleganie na rodzimym, stabilnym rynku. "Dlatego chcemy zachęcić polskich przedsiębiorców do podejmowania wyzwań i obudzić w nich apetyt na rynki międzynarodowe" - podkreślił szef rządu.

Odniósł się też do inwestycji zagranicznych w Polsce. "Aby zachęcić przedsiębiorców do inwestowania na terenie całego kraju utworzyliśmy Polską Strefę Inwestycji" - przypomniał. Podkreślił, że od początku jej funkcjonowania, czyli od września 2018 r., "deklarowana wartość uruchamianych przedsięwzięć przekroczyła 16 mld zł".

Dodał, że niezależnie od Stref, nasz kraj oferuje też " korzystne warunki inwestowania dzięki programowi wsparcia inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej 2011-2023, którego budżet uległ niedawno zwiększeniu".

Jak wskazała na otwarciu Forum prezes zarządu PAIH Grażyna Ciurzyńska "wejście na nowy rynek to duże wyzwanie zwłaszcza dla małych i dużych firm". Zaznaczyła, że rolą Agencji jest to, by "zachęcić polskie firmy do wychodzenia na zagraniczne rynki. "Nie tylko te duże, jak Kanada, USA , ale też te perspektywiczne, których się boimy" - mówiła. Dodała, że ekspansja zagraniczna jest "najważniejszym zadaniem".

Premier Morawiecki podkreślił, że za pośrednictwem PAIH polscy przedsiębiorcy znaleźli kontrahentów i podpisali "kilkaset umów w Chinach, Korei Południowej, Australii, Kenii, Argentynie, Kanadzie, Rosji, nie wspominając o krajach Unii Europejskiej".

Na Stadionie Narodowym w Warszawie trwa PAIH Forum Biznesu. Uczestnicy mogą wziąć udział w 30 panelach i warsztatach dot. sektorów oraz światowych rynków. Przedsiębiorcy mogą skonsultować swój pomysł na biznes z ok.100 ekspertami PAIH.

Eksport odpowiada za 45 proc. Polskiego PKB. Jedynie 13 proc. mikro i małych oraz 27 proc. średnich firm w Polsce deklaruje aktywność biznesową za granicą - wskazała PAIH. 

© Portal Spożywczy 2020-02-18 22:18:45