666 Drukuj
Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Pożar w restauracji we Francji

W niedzielę wieczorem doszło do zapalenia się sadz w kominie słynnej restauracji La Mère Poulard na wyspie Mont Saint-Michel. Pożar został szybko zlokalizowany i ugaszony. Nie ma ryzyka rozprzestrzenienia się ognia - podała prefektura gminy Avranches.


Autor: PAP
Data: 21-10-2019, 08:24

Do zapalenia się sadz w kominie doszło o godz. 18:00 - poinformował agencję AFP subprefekt gminy Avranches, Gilles Traimond. Nie ma żadnych poszkodowanych - dodał.

Gdy wybuchł pożar w restauracji, która słynie z serwowania jajecznicy według XIX-wiecznej receptury "Mamy Poulard" (La Mère Poulard, właściwie: Anne Boutiaut), znajdowało się 40 osób. W hoteliku nad restauracją przebywało zaś 20 osób. Wszyscy klienci, wraz z obsługą hotelu i restauracji zostali ewakuowani.

W gaszeniu pożaru uczestniczyło 50 strażaków z Manche oraz z Ille-et-Vilaine. "Dzięki ich profesjonalizmowi i poświęceniu udało się uniknąć rozprzestrzenienia się ognia na stare budynki stojące w zabudowie szeregowej" - podkreślił Traimond w wypowiedzi dla AFP.

"Pożar nie spowodował większych szkód, jednak zamknięcie restauracji na pewien czas będzie nieuniknione" - wskazał. "Konieczna będzie szczegółowa analiza przyczyn i konsekwencji pożaru" - dodał.

Właściciele restauracji zapewnili, że czyszczenie przewodów kominowych było przeprowadzane regularnie., Niemniej jednak "utrzymanie w dobrym stanie kamiennego komina wznoszącego się na wysokość czterech pięter nie jest zadaniem łatwym" - ocenił Traimond.

Francuskie media zwracają uwagę na nieproporcjonalne duże zaangażowanie służb i środków w gaszenie niewielkiego pożaru.

"Nie można sobie pozwolić na zbyt lekki stosunek do ognia, który pojawia się w takim miejscu" - uzasadnił sposób przeprowadzenia całej akcji subprefekt.

Mont Saint-Michel to skalista wyspa położna u wybrzeży południowo-zachodniej Normandii. jest ona połączona z lądem okresowo zalewaną groblą o długości 1800 metrów. Na wzgórzu znajduje się m.in. byłe opactwo benedyktyńskie ze słynnym średniowiecznym kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła.

Rokrocznie wyspa Mont Saint-Michel jest odwiedzana przez 2,5 mln turystów. 

© Portal Spożywczy 2020-01-21 21:07:24