Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Prezes Graala: Będziemy angażować się w dodatkowe zarybianie Bałtyku

- W tym roku, z okazji 30-lecia Graala, otwieramy specjalny program CSR-owy, wspierający rozwój akwakultury. Będziemy angażować się w dodatkowe zarybianie Bałtyku, prawdopodobnie też w akcje mające na celu oczyszczanie tego akwenu - mówi w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Bogusław Kowalski, prezes Graala.


Autor: AT, portalspozywczy.pl
Data: 25-10-2019, 08:44
Bogusław Kowalski, fot. PTWP

Prezes Graala wskazuje, że dbałość o akwakulturę to jeden z czterech priorytetów inwestycyjnych dla spółki.

- Jest to zgodne z wartościami, którymi kierujemy się na co dzień, działając na rynku. Graal pozyskuje surowiec wyłącznie od takich podmiotów, które łowią ryby z szacunkiem dla morza i jego zasobów, np. makrele, śledzie atlantyckie – gatunki ryb, które kupowane są z certyfikatem MSC, świadczącym o zrównoważonych połowach. Nie kupujemy ryb z listy gatunków zagrożonych, publikowanej przez WWF. Nasze tuńczyki mają certyfikat „dolphin safe”, czyli są poławiane z zachowaniem troski o populacje delfinów. W tym roku, z okazji 30-lecia Graala, otwieramy specjalny program  CSR-owy, wspierający rozwój akwakultury. Będziemy angażować się w dodatkowe zarybianie Bałtyku, prawdopodobnie też w akcje mające na celu oczyszczanie tego akwenu - dodaje.

Bogusława Kowalskiego zapytaliśmy także o rozwój marek własnych sieci handlowych w obszarze produktów rybnych.

- Rozwój rybnych marek własnych jest m.in. dowodem na to, że popyt na ryby i zainteresowanie zdrową żywnością rośnie. Potwierdzają to również dane rynkowe oraz analizy zachowań konsumenckich. Dla producenta przetworów rybnych to pożądany trend. Mamy mocną markę, a jej świadomość stale rośnie, tworzymy unikatowe produkty, potrafimy wyróżnić się na rynku. Nasza pozycja jest stabilna. Wydaje się też, że utrzymanie zdrowego balansu pomiędzy markami własnymi a produktami z rozpoznawalnym logo jest możliwe. Nie traktowałbym dzisiaj tego zagadnienia w kategorii zagrożeń. Spożycie ryb w Polsce jest wciąż na stosunkowo niskim poziomie, więc wszystkim nam zależy aby znacząco wzrosło - podsumował.

 

© Portal Spożywczy 2020-02-25 23:07:10