Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Prawnik komentuje upadłość SM Bielmlek

Do sądu gospodarczego w Białymstoku wpłynął wniosek o ogłoszenie upadłości SM Bielmlek. - Jeżeli sąd uzna, że firma jest niewypłacalna czyli od co najmniej trzech miesięcy nie jest w stanie płacić swoim wierzycielom, ogłosi upadłość przedsiębiorstwa oraz wyznaczy syndyka – powiedziała serwisowi portalspożywczy.pl mecenas Anna Michalska, ekspert ds. upadłości i restrukturyzacji z kancelarii Filipiak Babicz.


Autor: Roman Wieczorkiewicz, portalspożywczy.pl
Data: 28-10-2019, 14:35
Tadeusz Romańczuk /fot. Facebook

Mimo zapewnień zarządu o uregulowania wszystkich zobowiązań finansowych, dostawcy nie otrzymali zapłaty za mleko dostarczone we wrześniu. - Od wpłynięcia wniosku o upadłość do sądu do jej orzeczenia minie zapewne minimum trzy miesiące. Przed rozpatrzeniem wniosku, sąd najprawdopodobniej wyznaczy tymczasowego nadzorcę sądowego, który zapozna się ze stanem faktycznym i kondycją firmy, w wyniku czego przedstawi sądowi sprawozdanie. Na jego podstawie sąd podejmie decyzje co do ogłoszenia upadłości – wyjaśnia mecenas Michalska.

Dodaje, że średni krajowy czas oczekiwania na orzeczenie upadłości to ok. pół roku.

Jak podał portal bielsk.ue, wnioskującym o upadłość Bielmleku jest prawdopodobnie firma, której spółdzielnia jest dłużna kilkanaście milionów złotych.

Prawnik zwraca uwagę, że z ustawy o Spółdzielniach wynika, że udziałowcy odpowiadają za straty firmy do wysokości swoich udziałów. Te spółdzielnia podniosła niedawno dwukrotnie - do wysokości 100 tys. zł. - Gdy sąd wyznaczy syndyka, będzie on musiał spieniężyć majątek firmy za możliwie najwyższą kwotę oraz ściągnąć należności, aby pokryć zaległe zobowiązania firmy. Może to być bardzo dotkliwe dla rolników, którzy są udziałowcami Bielmleku – mówi Anna Michalska.

Wieloletni prezes zakładu Tadeusz Romańczuk w poprzednich wyborach parlamentarnych dostał mandat senatora, a latem 2018 roku został wiceministrem rolnictwa. Wówczas prezesem Bielmleku została jego córka, a gdy w lipcu br. firma znalazła się w poważnych kłopotach, Tadeusz Romańczuk zrezygnował z pracy w ministerstwie i wrócił na stanowisko prezesa firmy.

Niestety nie udało się nam skontaktować ze spółdzielnią Bielmlek.

© Portal Spożywczy 2020-02-23 11:30:11