Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Goodvalley na FRSiH 2019: ASF pokazał, że wieprzowina nie musi być bardzo tania

- Optymistyczne jest to, że ASF pokazał ze wieprzowina nie musi być bardzo tania. Wciąż daleko nam do 20 zł za kilogram żywca, co widzimy w Chinach, ale cena zaczyna już wyglądać przyzwoicie i pozwala myśleć o rentowności i inwestycjach - mówił Paweł Nowak, dyrektor zarządzający zakładami mięsnymi i produkcją zwierzęcą w firmie Goodvalley podczas debaty "Rewolucja w branży mięsnej zmienia strategie firm" na Forum Rynku Spożywczego i Handlu 2019.


Autor: Adam Tubilewicz, portalspozywczy.pl
Data: 14-11-2019, 15:11
Paweł Nowak, dyrektor zarządzający zakładami mięsnymi i produkcją zwierzęcą w firmie Goodvalley, fot. PTWP

Paweł Nowak przyznał, że 2019 nie jest łatwym rokiem dla branży mięsnej.

- Wyzwaniem jest m.in. rozdrobnienie łańcucha dostaw. My akurat jesteśmy przykładem firmy skonsolidowanej pionowo i w tym upatrujemy przyszłości branży wieprzowej w Polsce, szczególnie w kontekście wielkiego wyzwania w postaci ASF. Dla wielu z nas operujących na tym rynku wciąż jest to zjawisko, które występuje gdzieś na wschodzie. Jednak choroba powoli dociera do granic obszarów, gdzie mamy olbrzymią koncentrację trzody i każdy jest sobie w stanie wyobrazić co będzie się działo kiedy pomór dotrze np. do Wielkopolski - dodał.

Nowak wskazał, że ASF rozdaje dziś karty na całym świecie.

- Redukcja stad w Chinach wyniosła ponad 30 proc., co stanowi ¼ produkcji światowej. Trudno na to patrzeć z optymizmem biorąc pod uwagę, że przez pomór niektóre rynki są dla nas zamknięte. Optymistyczne jest to, że ASF pokazał, że wieprzowina nie musi być bardzo tania. Wciąż daleko nam do 20 zł za kg żywca, co widzimy w Chinach, ale cena zaczyna już wyglądać przyzwoicie i pozwala myśleć o rentowności i inwestycjach. Pomór wymusi także nieodwracalne zmiany infrastrukturalne. Jak wiemy, w wieprzowinie jesteśmy bardzo rozdrobnieni i dzisiaj na wschodzie Polski nie ma już miejsca dla małych gospodarstw. To, czego nie udało się zrobić różnymi programami, robi za nas ASF i pod odrobieniu tej lekcji będziemy zupełnie innym krajem - podsumował. 

Zachęcamy do lektury pełnej relacji z debaty "Rewolucja w branży mięsnej zmienia strategie firm" na Forum Rynku Spożywczego i Handlu 2019.

© Portal Spożywczy 2020-02-22 10:08:37