666 Drukuj
Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Ekspert: Koszty zamrażania produktów spożywczych można zmniejszyć nawet dwukrotnie

Technologie tradycyjne służące do zamrażania produktów odchodzą do lamusa ze względów formalnych (przepisy UE, ekologia) oraz kosztów eksploatacji. Wzrost cen energii elektrycznej tylko przyspiesza ten trend. Dążenie do najwyższej możliwej efektywności energetycznej procesów produkcyjnych staje się więc priorytetem. Temat ten poruszany był wiele raz podczas konferencji FRSiH - ocenia Maurycy Szwajkajzer, członek zarządu firmy Enreco.


Autor: portalspozywczy.pl
Data: 21-11-2019, 14:22
fot. Shutterstock

- Nie wszystkie aktualnie dostępne na rynku technologie służące do zamrażania są równie efektywne energetycznie. W zależności od źródła chłodu; F-gazy, Amoniak, CO2 możemy zamrozić ten sam kilogram załóżmy truskawek za od 0,48 PLN do 0,24 PLN. Tym samym zmniejszając udział kosztu zamrażania w gotowym produkcie z 10 do nawet poniżej 5%. W branżach, w których jest silna konkurencja cenowa, niskie marże i tendencja rynku do kupna tańszego towaru z importu, różnica ta może stanowić o powodzeniu rodzimego – polskiego biznesu – mówi Maurycy Szwajkajzer.

- Najlepszą, aktualnie wchodzącą intensywnie na rynek technologią chłodniczą jest CO2, a dokładniej transkrytyczne, zalane układy chłodnicze na r744. Systemy chłodnicze oparte na niej stają się popularne w krajach takich, jak Niemcy, Holandia lub Francja. Dzięki niej, mimo wyższych kosztów, firmy z zachodu są w stanie z powodzeniem konkurować ceną gotowego produktu z resztą świata. Technologia ta w połączeniu z najnowocześniejszymi tunelami zamrażalniczymi jest także dostępna w Polsce - dodaje.

- Proste systemy na CO2 już mają silną pozycję w średnim i dużym handlu oraz logistyce. Coraz częściej sięga po nie także polski przemysł, a w tym branża mięsna, owocowo-warzywna i dań gotowych. Aktualnie udział tej technologii w rynku przemysłowym wynosi nie więcej niż 2%, ale przewiduje się szybki wzrost nawet do poziomu powyżej chłodnictwa amoniakalnego. Chłodnictwo na CO2, poza najwyższą aktualnie możliwą efektywnością energetyczną w zamrażaniu,  jest także najmniej obciążone regulacjami takimi, jak CRO (F-gazy) i wygórowane zasady bezpieczeństwa (amoniak) - tłumaczy.

I podkreśla, że oszczędności jednak nie muszą kończyć się na bardziej efektywnym zamrażaniu. W zamrażaniu produktów, które podlegają wstępnej obróbce termicznej (np. brokuły) duży potencjał dalszych oszczędności daje odzysk wysokotemperaturowego ciepła.

- Stosując go zaoszczędzić można kolejne 0,04 PLN/ kg, rezygnując jednocześnie z ogrzewania wody do blanszowania gazem lub innym drogim źródłem ciepła - mówi.

 

© Portal Spożywczy 2020-01-22 14:28:56