666 Drukuj
Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Ardanowski: liczę na współpracę z komisarzem UE ds. rolnictwa

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski powiedział PAP, że liczy na współpracę z unijnym komisarzem ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim. Komisarz ma rozwiązywać problemy wszystkich krajów UE; pogodzenie prawie 30 państw i ich różnych interesów jest trudne - dodał.


Autor: PAP
Data: 28-11-2019, 15:08
fot. PTWP

Parlament Europejski w środę w głosowaniu w Strasburgu zatwierdził skład Komisji Europejskiej przedstawiony przez nowo wybraną przewodniczącą Ursulę von der Leyen. Komisarzem UE ds. rolnictwa został polski kandydat Janusz Wojciechowski.

Ardanowski powiedział PAP, że unijny komisarz ma rozwiązywać problemy dotyczące wszystkich krajów członkowskich, a pogodzenie prawie 30 krajów i ich różnych interesów jest trudne. "On ma być mediatorem, koordynatorem; ma być człowiekiem, który prezentuje propozycje, do których odnoszą się kraje członkowskie" - wyliczał minister.

Jego zdaniem Janusz Wojciechowski zna dobrze polskie rolnictwo i problemy rolnictwa krajów Europy Środkowo-Wschodniej. "Pierwszy raz jesteśmy w sytuacji, kiedy kompetentny polityk znający sprawy unijne, ale również bardzo dobrze polskie rolnictwo i jego problemy wychodzenia z okresu postsowieckiego, będzie komisarzem" - powiedział szef polskiego resortu rolnictwa.

Ardanowski zauważył, że koncepcja Wojciechowskiego w kwestii rozwoju rolnictwa zrównoważonego opiera się na gospodarstwach rodzinnych, tj. mniejszych, na poszanowaniu środowiska, ekologii. Dużą rolę - jak mówił - nowy komisarz przywiązuje do "zielonego ładu europejskiego" - koncepcji, która będzie analizowana przez ministrów w pierwszych miesiącach 2020 r. Są to dodatkowe zobowiązania dla rolnictwa, ale też uzasadnienie dla dodatkowych środków dla tego sektora - wskazał Ardanowski.

"Bardzo ściśle chcę z nim współpracować, jesteśmy w kontakcie; chcemy go wspierać w jego misji w Brukseli. Jeśli będzie oczekiwał jakiś dodatkowych argumentów, wyliczeń czy opinii, to chętnie tym będziemy mu służyli" - zapewnił minister rolnictwa. 

© Portal Spożywczy 2020-02-22 23:47:38