666 Drukuj
Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Marka Huel ulepszyła formułę flagowego produktu jedzenia w proszku

Huel, wiodąca na świecie marka kompletnych produktów spożywczych, wprowadza najnowszą wersję swojego sproszkowanego jedzenia, Huel Powder v3.0. Nowa formuła Huel została opracowana we wszystkich naturalnych smakach – zostały one ulepszone, bez uszczerbku dla wartości odżywczych. To odświeżona formuła jedzenia w proszku, dzięki której smak i tekstura napoju są znacznie przyjemniejsze.  Produkty są bezglutenowe, wegańskie i powstają w zrównoważony sposób.


Autor: portalspozywczy.pl/pr
Data: 17-12-2019, 15:30
fot. materiały prasowe

„Ponieważ cały czas się rozwijamy i poszerzamy swoją obecność na całym świecie, stale pracujemy nad zaspokojeniem potrzeb naszych klientów. Jako marka zajmująca się przede wszystkim odżywianiem ulepszyliśmy naszą formułę, dodając naturalne źródła witamin i minerałów, jednocześnie zapewniając lepszy smak, aby sprostać rosnącym preferencjom klientów ” – mówi Julian Hearn, założyciel Huel.

Huel jest pokarmem w proszku, który po zmieszaniu z wodą, tworzy kompletny pod względem odżywczym posiłek w koktajlu. Koncepcja, która początkowo spotkała się z pewnym sceptycyzmem, zmieniła nawyki żywieniowe ludzi na całym świecie. Marka świętowała ostatnio ponad 50 milionów posiłków sprzedanych w ponad 80 krajach od 2015 roku, kiedy to weszła na rynek.

Huel Powder v3.0 zawiera wszystkie 26 niezbędnych witamin i minerałów, a także zapewnia równowagę białka, węglowodanów i błonnika. Każda porcja Huel Powder v3.0 zawiera 29 g białka roślinnego, 7 g błonnika i mniej niż 1% cukru.

Nowa formuła Powder v3.0 to całkowicie naturalne składniki: zmielone płatki owsiane, skrobię z tapioki, białko grochu, mąkę z brązowego ryżu, kwasy tłuszczowe MCT z orzechów kokosowych i siemienia lnianego. Huel zapewnia unikalną mieszankę niezbędnych witamin, minerałów i składników odżywczych pochodzenia roślinnego. Naturalne źródło witaminy C z aceroli, dodatek kombuchy oraz pro i prebiotyki skutecznie poprawiają profil żywieniowy.

Huel Powder v3.0 jest bezglutenowy, w 100% wegański i wykonany ze zrównoważonych składników. 12-miesięczny okres trwałości pozwala marce kontynuować misję dostarczania wygodnej, niedrogiej i zrównoważonej żywności dla rosnącej światowej populacji.

Klienci mogą wybierać spośród siedmiu smaków, z możliwością zmiany smaku dzięki dodatkom smakowym Huel Natural Flavour Boost. Już za niecałe 7 złotych za posiłek klienci mają dostęp do pożywnego i niedrogiego jedzenia, które mogą przygotować w kilka sekund. 

Brytyjska marka została założona w 2015 roku przez przedsiębiorcę Juliana Hearn'a i znanego eksperta żywieniowego Jamesa Colliera. Marka sprzedaje prawie 3 miliony posiłków miesięcznie. Dzięki kompletności odżywczej każdy produkt zawiera zalecaną równowagę białka, węglowodanów, błonnika i tłuszczów, a także co najmniej 100% „dziennych zalecanych ilości” Unii Europejskiej wszystkich 26 niezbędnych witamin i minerałów. Huel jest w 100% wegański. Wraz z siedmioma odmianami proszku Huel (w tym bezglutenową), Huel wprowadził na rynek szereg produktów kompletnych pod względem odżywczym, w tym wygodną gotową do picia, pierwszą na świecie kompletną pod względem odżywczym muesli i na wynos baton, jako przekąskę.

© Portal Spożywczy 2020-02-25 23:00:28