666 Drukuj
Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

PWSZ w Sulechowie właścicielem ziemi na winnicę

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sulechowie (Lubuskie) została właścicielem 35 hektarów ziemi w Zaborze, na których powstanie winnica. Wartość gruntów to 1,2 mln zł.


Autor: PAP
Data: 05-01-2011, 17:47

"W tym roku i być może w następnym będą trwały zabiegi agrotechniczne. W 2012 roku odbędą się pierwsze nasadzenia, natomiast pierwszych zbiorów można się spodziewać 4 lata później" - powiedział w środę w Zielonej Górze prof. Wiesław Miczulski, rektor PWSZ.

Jak zaznaczyła marszałek lubuski Elżbieta Polak, duże znaczenie przy realizacji projektu będzie miało wsparcie z Unii Europejskiej, w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

"Całe zadanie musi być podzielone na etapy. Najważniejsze jednak na początek są nasadzenia" - dodała Polak.

Projekt w sprawie budowy winnicy w gminie Zabór złożono w listopadzie ub., a akt notarialny z Agencją Nieruchomości Rolnej, która przekazała ziemię, uczelnia podpisała jeszcze w grudniu ub.

Dodatkowo na potrzeby winnicy w Zaborze powstaje winnica doświadczalna i laboratorium winiarskie w Kalsku, w ramach Lubuskiego Ośrodka Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych. Będzie tam zaplecze badawczo-rozwojowe dla przetwórstwa spożywczego. W specjalistycznych pracowniach będą prowadzone testy i analizy produktów z branży mleczarskiej, winiarskiej, mięsnej, owocowo-warzywnej i piwowarskiej.

Koszt realizacji tej inwestycji, którą także realizuje PWSZ w Sulechowie, to ok. 40 mln zł.

© Portal Spożywczy 2020-02-20 18:18:25