666 Drukuj
Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Ceny ryżu wzrosną o ponad o ponad 20 proc.

Cena ryżu może wzrosnąć do końca roku o 22 procent, ponieważ Tajlandia, największy na świecie eksporter, kupuje ziarno od rolników po cenach powyżej rynkowych, podnosząc koszty importerom i podsycając globalną inflację i to w sytuacji spowolnionego wzrostu ekonomicznego.


Autor: onet.pl za Bloomberg
Data: 31-08-2011, 12:56

Cena tajlandzkiego benchmarkowego ryżu klasy B może wzrosnąć do 31 grudnia do 750 dolarów za tonę metryczną, jak wynika z uśrednionych szacunków siedmiu eksporterów, handlowców i młynarzy spytanych w ubiegłym tygodniu przez Bloomberg News. Ta prognoza jest wyższa o 50 dolarów od wyników badań przeprowadzonych przez Bloomberg w pierwszej połowie sierpnia.

Wzrost cen może utrudnić zadanie bankowcom banków centralnych i politykom w całej Azji, którzy już próbują zahamować wzrost cen. Ryż był jedynym ziarnem ratującym świat przed kryzysem żywnościowym, powiedział Abdolreza Abbassian, ekonomista Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), kiedy ceny żywności na całym świecie wzrosły do rekordowych poziomów.

© Portal Spożywczy 2020-01-25 22:18:54