Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Spadek zbiorów truskawek w Chinach

Zbiory truskawek w głównych prowincjach uprawy w Chinach (m.in. Shandong) będą prawdopodobnie zdecydowanie niższe niż w roku poprzednim - wynika z informacji podanych przez Foodnews. Jest to skutkiem niekorzystnych warunków pogodowych dla ich uprawy w tym kraju - informują analitycy BGŻ.


Autor: Bank Gospodarki Żywnościowej
Data: 11-06-2013, 10:50

W ostatnich tygodniach zanotowano silne opady deszczu, po okresie których występowały wysokie temperatury (wynoszące ponad 30oC). Oceniono, że wskutek tego, zbiory (biorąc pod uwagę te obszary) mogą być aż o 50-60% niższe niż rok wcześniej (co oznaczałoby o 55-65 tys. ton mniej truskawek). Może to wpłynąć na wzrost cen truskawek chińskich, a także mieć przełożenie na ceny z innych krajów m.in. z Polski.

W ostatnich tygodniach można było zaobserwować wzrost cen truskawek z Chin na rynku europejskim. Zgodnie z danymi Foodnews kilogram mrożonek z tych owoców w pierwszej dekadzie czerwca br. kosztował średnio 1,50 USD (c&f Rotterdam), podczas gdy w marcu było to 1,38 USD. Niewielki wzrost na przełomie maja i czerwca można było obserwować również w przypadku truskawek z Polski - wyniósł on 2%. Obecna cena truskawek z Polski to 1,60 euro/kg, niemniej pozostaje ona wciąż o ok. 16% niższa w porównaniu do tego samego okresu w roku poprzednim.

© Portal Spożywczy 2019-10-18 23:26:33