Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Eskimos: Branża mrożonek jest nadal rozwojowa

- Z uwagi na niekwestionowane walory zdrowotne mrożonych produktów, zwłaszcza po ostatnich aferach związanych z jakością innych grup produktów spożywczych, przed branżą mrożonych owoców i warzyw stoją duże szanse na dalszy rozwój - mówi serwisowi www.portalspozywczy.pl Stanisław Sulima, prezes Eskimosa.


Autor: www.portalspozywczy.pl
Data: 14-06-2013, 11:35
Stanisław Sulima, prezes Eskimosa

Polska jest potentatem w Europie w wielkości produkcji mrożonych owoców i warzyw. Jesteśmy największym producentem owoców i czołowym warzyw. Większość produkcji eksportujemy do UE i Rosji.

- Chcąc utrzymać pozycję lidera i ją umacniać powinniśmy zwiększać konkurencyjność i stabilność oferty. Konsolidacja jest podstawowym wyzwaniem jakie czeka branżę. Efekty synergii są łatwe do wyliczenia, wpłyną znacząco na obniżkę kosztów operacyjnych, zwiększą efektywność wykorzystania majątku i całego potencjału zarówno producentów rolnych jak i przetwórców - mówi Stanisław Sulima, prezes Eskimosa.

Jego zdaniem duże rezerwy istnieją na wewnętrznym rynku, spożycie mrożonek jest u nas dużo mniejsze niż w pozostałych krajach UE.

- Mrożenie jest najzdrowszym sposobem konserwowania żywności, bez szkodliwych dodatków chemicznych i zachowującym jej wszelkie walory zdrowotne i smakowe. Wzrost spożycia mrożonek w Polsce jest możliwy pod warunkiem większej dbałości o klientów przez poprawę jakości i ciekawą ofertę. Ważna też jest cena, zwłaszcza w porównaniu do produktów świeżych, dostępnych obecnie w handlu praktycznie przez cały rok - twierdzi prezes.

 

Stanisław Sulima twierdzi, że procesy konsolidacyjne zapoczątkowane przez Pentę, głównie w rynek dystrybucji, będą rozszerzały się na sektor producentów mrożonek. - Jest to warunek dalszego rozwoju tej branży w Polsce - dodaje.

© Portal Spożywczy 2019-10-20 16:01:25