Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Grupa Ambra wprowadza na rynek nowy produkt - Cydr Lubelski

Ambra rozszerza swoje portfolio o kategorię cydrów, wprowadzając na rynek nowy produkt o nazwie Cydr Lubelski, będący pierwszym polskim cydrem produkowanym na skalę przemysłową.


Autor: portalspozywczy.pl
Data: 17-06-2013, 15:20
Ambra rozszerza portfolio o kategorię cydrów
Ambra podała, że napój alkoholowy Cydr Lubelski o zawartości 4,5 proc. alkoholu, to produkt regionalny, który powstaje na Lubelszczyźnie, słynącej z najlepszych gatunkowo odmian jabłek. Sprzedawany będzie w butelkach 1 litrowych po sugerowanej cenie detalicznj 9,99 zł.

Cydr jest popularną kategorią w Europie Zachodniej, głównie we Francji, Wielkiej Brytanii, Belgii, a także USA i Kanadzie. Teraz, dzięki nowemu produktowi firmy Ambra, ma szansę podbić również gusta polskich konsumentów.

- Produkcja cydru to w dużej mierze odpowiedź na stopniowe zmiany zachodzące w obszarze kultury picia alkoholu oraz na potrzeby samych konsumentów, którzy chętnie wybierają lżejsze trunki o mniejszej zawartości alkoholu, lubią eksperymentować i poznawać nowe smaki oraz poszukują innowacyjnych rozwiązań. Coraz bardziej doceniają również regionalne produkty, wyróżniające się unikatowym charakterem i w tych założeniach upatrujemy sukces rynkowy Cydru Lubelskiego - mówi Katarzyna Brodowska, senior brand manager Ambry.

Produkty otrzymają szerokie wsparcie w punktach sprzedaży należących do kanału tradycyjnego, nowoczesnego, jak również w kanałach HoReCa.

© Portal Spożywczy 2019-10-18 21:30:29