666 Drukuj
Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Copa-Cogeca ostrzega przed tanim miodem, który zalewa rynki UE

W piśmie do komisarza Karela de Gucht, Copa-Cogeca zwróciła uwagę na problem importu taniego miodu z Chin zalewającego rynek UE, gdyż w Chinach koszty produkcji i robocizny są niższe niż w UE. Copa-Cogeca nawołuje do Komisji o wzmocnienie monitoringu i kontroli oraz rozważenie możliwości zastosowania środków antydumpingowych przeciw tym importom.


Autor: portalspożywczy.pl
Data: 05-07-2013, 17:17

Przewodniczący grupy roboczej "Miód" Copa-Cogeca Etienne Bruneau podkreślił: "Europa cieszy się wieloletnią tradycją produkcji i spożycia miodu. Pszczelarstwo stanowi ważny rodzaj działalności gospodarczej oraz jest niezbędne do zapylania roślin w UE. Nasza rodzima produkcja wynosi ok. 215 000 ton na rok, ale ze względu na wzrastającą konsumpcję, UE jest w stanie sama zaopatrzyć się jedynie w 60% potrzebnego miodu. W ciągu ostatnich pięciu lat import miodu z Chin wzrósł o ok. 50%, co jest spowodowane głównie niskimi cenami. Ceny miodu wwożonego z Chin są najniższe ze wszelkich importów. Są one co najmniej dwa razy niższe od cen unijnych. Europejscy producenci miodu zmagają się z nieuczciwą konkurencją, która zagraża tysiącom miejsc pracy, głównie na obszarach wiejskich, i która może pogłębić aktualny kryzys gospodarczy".
 
Sekretarz Generalny Copa-Cogeca Pekka Pesonen powiedział: "Ze względu na tak niskie ceny importów oraz niesamowitą różnicę między cenami miodu z Chin i z UE oraz kosztami produkcji i robocizny, europejscy producenci miodu nie są już w stanie uzyskać przyzwoitych przychodów. W tych warunkach potrzebują trzy razy więcej uli (aktualnie średnia liczba uli wynosi 400) aby mogli utrzymać się z pszczelarstwa. Tak drastyczne zwiększenie liczby uli jest jednak niewykonalne. Dlatego też apelujemy do Komisji Europejskiej o zbadanie możliwości zastosowania instrumentów antydumpingowych, opierając się na doświadczeniach innych krajów, np. Stanów Zjednoczonych. Należy również usprawnić kontrole, w celu waloryzacji nieodłącznych cech miodu oraz udostępnienia konsumentom bezpiecznego, wysokiej jakości produktu."

© Portal Spożywczy 2020-01-17 16:28:23