www.nagel-group - partner portalu Astor - partner portalu
Strona główna » Biznes i technologie »  Wiadomości

Autor: www.portalspozywczy.pl, PB

Data: 19-04-2011, 13:33

Ekspert: Wprowadzenie właściwych metod zarządzania pozwala na skokowy wzrost firmy

Lean management to metoda zarządzania odpowiednia dla wszystkich firm, także dla działających w sektorze spożywczym. Jeśli zostanie wprowadzona prawidłowo, firma może spodziewać się zwiększenia EBIT o 3 proc. w okresie szesnastu miesięcy, a następnie wyników, które wcześniej wydawały się nieosiągalne - mówi w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Mark Forkun z firmy konsultingowej Gnosis Business Solutions.

Proszę powiedzieć w kilku zdaniach, czym jest technika zarządzania lean management?

Lean management jest w mniejszym stopniu techniką czy metodologią, a raczej filozofią zarządzania, strukturą, w której pracownicy przyczyniają się do tworzenia procesów. Stąd bierze się zarządzanie albo raczej przywództwo, gdzie mamy na myśli zmianę kulturową oraz sposób myślenia właścicieli i menadżerów w kontekście zarządzania ludźmi oraz całym łańcuchem wartości.

Cięcie kosztów, wymaganie od pracowników operacyjnych, by byli bardziej wydajni to "nieprawdziwy lean". "Właściwy lean management" obejmuje każdą zmianę, która stanowi całość podróży lean, od prezesa do operatora taśmy. Narzędzia lean oraz zachowania przywódcze tworzą nową kulturę pracy i naprawdę na stałe powodują niskie koszty, wyższe zyski oraz usatysfakcjonowanych klientów.

Czy lean management jest odpowiednia dla firm z sektora spożywczego?

Lean management bądź inne jego formy, takie jak TPS, TQM, Six Sigma, Lean Six Sigma czy też najbardziej zaawansowana forma nazywana Przywództwo Lean stosowany jest od Azji i Pacyfiku, północnej i południowej Ameryki, poprzez Europę, po wiele krajów w Afryce. W Chinach wiele międzynarodowych, lokalnych i rządowych firm wdrożyło lean dwa-trzy lata temu.

Lean jest zbiorem zasad i narzędzi eliminujących marnotrawstwo, poprawiających jakość, zwiększających zadowolenie klienta, posiada wpływ na zaangażowanie pracowników, którzy podejmują działania prowadzące do wzmocnienia i lepszego prosperowania przedsiębiorstwa.

To wszystko świadczy o tym, że lean może być z powodzeniem stosowany we wszystkich sektorach, także spożywczym.

Jakie korzyści osiąga firma dzięki wprowadzeniu tej metody?

Korzyści są oczywiste. Bardziej zmotywowani pracownicy, wyższej jakości produkt dla klienta, niższe koszty procesu, mniej zwrotów wadliwych produktów, wyższe marże zysku, korzystniejszy bilans, by
wymienić choć kilka korzyści.

Lean powinien być wdrożony przez każdy dział firmy, przez każdą osobę, zaczynając od prezesa. Odnosi się do ludzi i procesów, tak więc ma odniesienie do działów HR, marketingu, sprzedaży i oczywiście produkcji, dla której w głównej mierze został stworzony.

Komentarze: (3)
Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!
 • Swoje frustracje proponuję wylewać gdzie indziej Panowie. Fakty są takie, że wdrażając Lean można spodziewać się w najmniej sprzyjających warunkach kilkukrotnej stopy zwrotu z zainwestowanych we wdrożenie pieniędzy. Lean jest rozwiązaniem angażującym zespoły pracowników tak aby raz uruchomiony proces ciągłego doskonalenia działał dalej na korzyść organizacji i zatrudnionych w niej ludzi. I jeśli zrobi się to we właściwy i uporządkowany sposób to nie ma potrzeby płacenia za wsparcie z zewnątrz bo wiedza i doświadczenie już jest w firmie. Trzeba tylko po nią sięgnąć i zacząć z nich korzystać.

  Janota, 03-08-2013, 10:42

 • Podstawowy problem to brak podstawowych zasad zarządzania w większości małych i średnich firm sektora spożywczego. Dużo intuicji, nawet talentu ale przy tym błędy. W tych warunkach nie ma co głowy zawracać tym ludziom odchudzaniem struktur itp. lean! Ale koledzy próbują wcisnąć usługę i rzeczywiście wyjąć kasę za nic nie znaczące dyrdymały!!

  kotowski, 29-08-2011, 16:06

 • hahaha, co za bełkot, zero konkretów same frazesy - a wszystko za grubą kasę

  realista, 20-04-2011, 09:42

WALUTY
 • EUR 4,19 zł -0.17%
 • CHF 3,46 zł -0.33%
 • USD 3,23 zł -0.27%
 • GBP 5,27 zł 0.49%
WIĘCEJ » GIEŁDA WIĘCEJ » SPÓŁKI
 • ALM 19.70 zł -1.50%
 • BMI 0.01 zł 0.00%
 • DEL 5.32 zł -6.50%
 • EKO 5.02 zł -9.71%
 • EMP 50.61 zł 1.24%
 • EUR 33.00 zł -2.19%
 • HGN 1.92 zł 0.52%
WIĘCEJ » MIĘSO WIĘCEJ » ZBOŻA WIĘCEJ » RAPORTY MRiRW