www.nagel-group - partner portalu Astor - partner portalu
Strona główna » Biznes i technologie »  Wiadomości

Autor: www.portalspozywczy.pl, Paulina Bełżecka

Data: 19-06-2012, 13:58

Ministerstwo rolnictwa przygotowało założenia do integracji 4 inspekcji kontroli żywności

Ministerstwo rolnictwa przygotowało założenia do integracji 4 inspekcji kontroli żywności Tadeusz Nalewajk, wiceminister rolnictwa
Założenia ustawy o utworzeniu Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii, która zastąpiłaby obecne cztery inspekcje kontroli żywności, może trafić na Radę Ministrów w drugiej połowie tego roku. - Termin uchwalenia nowego prawa będzie zależał od ustawodawcy, ale dobrze byłoby, gdyby ustawa weszła w życie od nowej perspektywy finansowej w UE, czyli od 2014 roku - mówi wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk.

- Wystąpiliśmy do Prezesa Rady Ministrów o dołączenie założeń ustawy do planu na najbliższe pół roku - mówi Tadeusz Nalewajk.

Nowa organizacja ma zastąpić trzy podległe ministerstwu Inspekcje: Weterynaryjną, Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa, a także podległą ministerstwu zdrowia Państwową Inspekcję Sanitarną. Nadzór nad nową organizacją ma sprawować resort rolnictwa.

Jak ocenia resort rolnictwa, konsolidacja wymienionych Inspekcji jest zasadna przede wszystkim ze względu na regulacje prawne obowiązujące w Unii Europejskiej, potrzebę zapewnienia kompleksowego i skutecznego nadzoru inspekcyjnego, optymalne wykorzystanie istniejących zasobów ludzkich, finansowych i potencjału istniejących Inspekcji oraz coraz częściej obserwowane na świecie tendencje do konsolidacji służb kontrolnych.

- Konsolidacja Inspekcji przyczyni się również do oczekiwanego przez przedsiębiorców stworzenia przejrzystych zasad kontroli, a także zapewni skuteczna realizację zasad Wspólnej Polityki Rolnej, w szczególności w kontekście zapewnienia sprawnego i mniej obciążającego rolników przyznawania płatności bezpośrednich - uważa resort rolnictwa.

Jako kolejne korzyści z integracji Inspekcji ministerstwo rolnictwa wymienia m.in. poprawę jakości i organizacji pracy poszczególnych Inspekcji na poziomie województwa.

Ministerstwo rolnictwa zakłada, że organem nowej inspekcji bdzie Główny Inspektorat Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii, a także inspektoraty: wojewódzki, powiatowy i graniczny.

Resort chce ponadto ujednolicić system organizacji laboratoriów wykonujących badania na rzecz inspekcji. Jak ocenia, skonsolidowanie Inspekcji umożliwi w kilkuletniej perspektywie redukcję liczby laboratoriów oraz wyspecjalizowanie pozostałych.

Komentarze: (3)
Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!
 • w oparciu o przeczytane informacje z V (nadzwyczajnego) posiedzenia krajowej rady lekarsko-weterynaryjnej - stwierdzam, że weterynaria od kilku lat uzurpuje sobie prawo do całkowitego nadzoru nad kontrolą żywności, ale w cale nie ma do tego podstaw i przygotowania merytorycznego. Może znają się na chorobach zwierząt i odzwierzęcych i na budowie mięsa, ale nie maja nawet najmniejszego pojęcia o kontroli pozostałej żywności, do tego bardzo dobrze są przygotowani technolodzy żywności. Właśnie specjaliści po technologii żywności powinni sprawować nadzór nad bezpieczeństwem żywnościowym. Bardzo dobrze znają technologię produkcji, ocenę towaroznawczą itd., analizę laboratoryjną żywności. Więc nie wiem czemu weterynarze uważają się za takich fachowców. Może ktoś mądry wreszcie im to wytknie, a nie należy chować głowy w piasek i pozwalać sobie uzurpować prawo całkowite do kontroli całej żywności.

  zosia, 28-12-2012, 13:49

 • Znając pracę wszystkich tych inspekcji wysuwam tezę, że fachowcami w swej dziedzinie jest PIS, PWIS i trochę PIORiN. Najmniej fachowców ma PIJHARS za to najwięcej ludzi przypadkowych, jeszcze z PISiPAR i kolesi partyjnych. Jeżeli ta nowa inspekcja będzie tworzona oraz pozostanie pod nadzorem ministra Sawickiego to z góry mogę przwidzieć, ze będzie akurat odwrotnie. Tylko ubolewać.

  gość, 20-06-2012, 11:25

 • Ciekawy jestem, co to będzie za inspekcja? O ile mi wiadomo lekarze weterynarii mają braki z genetyki, która dzisiaj ma szerokie zastosowanie w hodowli zwierząt. Inne osoby w inspekcji będą powoływane "przypadkowo", jak znam życie.

  Znawca problemu, 20-06-2012, 09:45

WALUTY
 • EUR 4,19 zł -0.05%
 • CHF 3,47 zł 0.07%
 • USD 3,25 zł 0.05%
 • GBP 5,33 zł 0.53%
WIĘCEJ » GIEŁDA WIĘCEJ » SPÓŁKI
 • ALM 19.50 zł -2.01%
 • BMI 0.01 zł 0.00%
 • DEL 5.32 zł 1.14%
 • EKO 5.02 zł -9.71%
 • EMP 51.00 zł 0.95%
 • EUR 32.00 zł -0.22%
 • HGN 1.92 zł 1.05%
WIĘCEJ » MIĘSO WIĘCEJ » ZBOŻA WIĘCEJ » RAPORTY MRiRW