Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Przeczytaj pełny wywiad z Kazimierzem Marsem, prezesem Grupy Tradis

  • Autor: ŁS, portalspozywczy.pl
  • Data: 29-11-2011, 12:23
Przeczytaj pełny wywiad z Kazimierzem Marsem, prezesem Grupy Tradis
Kazimierz Mars, prezes zarządu Tradis

- Konsolidacji rynku dystrybucyjnego w Polsce przewodzić będą 2-3 największe podmioty i wierzę, że to Tradis będzie liderem tych procesów - mówi w wywiadzie z serwisem portalspozywczy.pl Kazimierz Mars, prezes zarządu Grupy Dystrybucyjnej Tradis.

Panie Prezesie, co druga fala kryzysu oznacza dla branży dystrybucyjnej?

To co się dzieje na świecie, w tym wszelkiego rodzaju kryzysy, w jakiś sposób odbijają się także na naszym rynku, nie żyjemy przecież na pustyni. Ale Polska i polskie firmy zapłaciły stosunkowo niewielką cenę w związku z kryzysem, który przechodziła światowa gospodarka w ciągu ostatnich 3 lat. Spodziewam się, że tak będzie i teraz. Nie sądzę, aby to co, obecnie dzieje się na świecie, miało duży wpływ na polską dystrybucję i handel produktami FMCG. Wynika to m.in. z faktu, że te obszary rynku ciągle jeszcze znajdują się we wczesnej fazie rozwoju, integrują się i kształtują.

Polski handel dopiero zmierza w kierunku standardów, w których od lat już działa dystrybucja na zachodzie Europy. O ile zatem nie nastąpi na naszym rynku jakieś gwałtowne załamanie, branża powinna dość łagodnie przejść przez kolejną fazę spowolnienia. Jeśli polska gospodarka będzie się rozwijać na takim poziomie jak w tej chwili, to jestem także spokojny, o przyzwoite tempo rozwoju branży dystrybucyjnej.

A w sytuacji gdy nasze PKB spadnie do 2 proc.?

Jestem przekonany, że nawet jeśli nasza gospodarka spowolni, to firmy związane z dystrybucją produktów FMCG nie odczują tego zbyt mocno. Problemy mogą mieć natomiast inne branże. Sektor FMCG jest dość specyficzny, żywność to ostatnia rzecz jakiej konsumenci sobie odmawiają nawet w kryzysie, gdy mocno ograniczają ogólne wydatki na konsumpcję.

Czy kolejna fala kryzysu może mieć negatywny wpływ na mniejsze firmy dystrybucyjne? Już w tej chwili według firmy Euler Hermes hurtownie o obrotach sięgających nawet ponad 100 mln zł mają coraz większe problemy z regulowaniem należności wobec dostawców? Dlaczego? Jakie mogą być konsekwencje?

Konkurencja na rynku coraz bardziej się zacieśnia, a wymagania w zakresie standardów obsługi i jakości oferty handlowej rosną. Dziś, razem z towarem, dystrybutorzy muszą dostarczyć detalistom skuteczne narzędzia do konkurowania na rynku - odpowiedni i atrakcyjny asortyment w dobrej cenie, narzędzia operacyjne i marketingowe. Doceniając znaczenie ściślejszej współpracy dystrybutorzy uruchamiają sieci franczyzowe i partnerskie, z jednej strony umożliwiając detalistom przetrwanie na rynku, z drugiej - pozyskując stałą grupę lojalnych klientów. Z roku na rok spada liczba małych i średnich placówek handlowych, wiele z nich dołącza do sieci franczyzowych, organizowanych wokół silnego dystrybutora. To istotnie przekłada się na poziom obrotów lokalnych hurtowni i może generować problemy z ich płynnością finansową. Sytuacja w tym zakresie nie będzie się poprawiać, jeśli zatem mali lokalni dystrybutorzy nie zdecydują się dołączyć do silnej grupy lub postawić na specjalizację działalności, wielu z nich może wypaść z rynku.

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • wojsew 29-11-2011, 17:36:
Marzenia , piękna rzecz

Zobacz wszystkie komentarze (1)

PARTNERZY SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH