Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Wiceminister gospodarki nt. relacji sieci - dostawcy: Kodeks dobrych praktyk jest na dobrej ścieżce

 • Autor: Łukasz Rawa, Łukasz Stępniak, portalspozywczy.pl
 • Data: 12-09-2012, 22:07
Wiceminister gospodarki nt. relacji sieci - dostawcy: Kodeks dobrych praktyk jest na dobrej ścieżce
Dariusz Bogdan, wiceminister gospodarki

Staramy się znaleźć konsensus w ramach współpracy dwóch stron, czyli w tym przypadku handlowców i dostawców. Jeśli to się nie powiedzie, sięgniemy po zaplanowane na taką okoliczność regulacje prawne - mówi w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan.

- Jak kształtuje się współpraca pomiędzy Ministerstwem Gospodarki a Ministerstwem Rolnictwa?

- Zacznijmy od tego, że najważniejszy jest konsument. Nasze działania powinny skupić się na tym, aby otrzymywał on towary o wysokiej jakości po możliwie najniższej cenie. Ministerstwo Rolnictwa odpowiada przede wszystkim za produkcję rolno-spożywczą, natomiast polityka MG obejmuje handel i usługi w zakresie tworzenia dobrych warunków dla funkcjonowania tej branży. Synergię działań obu resortów chcielibyśmy uzyskać patrząc przez pryzmat konsumenta. Dlatego powołaliśmy zespół, który ma wypracować jasne reguły współpracy pomiędzy producentami a placówkami handlowymi. W ten sposób stworzyliśmy zbiór dobrych praktyk handlowych.- Czy tego typu dobrowolne praktyki mają szansę się sprawdzić?

- Misją MG jest tworzenie dobrego prawa. W pierwszej kolejności bierzemy pod uwagę samoregulację. Zawsze zastanawiamy się nad możliwościami porozumienia pomiędzy stronami, których mają dotyczyć konkretne przepisy. Szukamy możliwości dialogu również w tych tematach, które budzą kontrowersje. Dopiero kolejnym krokiem jest dyskusja o tym, co należy regulować przy pomocy samego prawa.

- Wśród dostawców i handlowców pojawiają się głosy, że kodeks dobrych praktyk się nie sprawdzi.

- Moim zdaniem kodeks dobrych praktyk jest na dobrej ścieżce, nie można w tym kontekście mówić o jakimkolwiek sprawdzeniu się lub nie. Cały czas postępujemy zgodnie z naszymi zasadami. Oznacza to, że najpierw staramy się znaleźć konsensus w ramach współpracy dwóch stron, czyli w tym przypadku handlowców i dostawców. Jeśli to się nie powiedzie, sięgniemy po zaplanowane na taką okoliczność regulacje prawne. Uważam jednak, że istnieją obszary, w których uczestnicy różnych stron rynku mogą się ze sobą w dobrej wierze porozumieć.

- To piękna idea, ale środowisko nie wierzy, że może się to udać.

- Rozmawiajmy o rzeczach, które mają twarde uargumentowanie. Przede wszystkim należy zadać sobie pytanie, czy osoby wypowiadające tego typu opinie przeczytały kodeks dobrych praktyk? Czy znają jego filary? Niestety, często zdarza się, że debata polega na tym, że jedna osoba powtarza wypowiedzi innych osób, zamiast wyrobić sobie własne zdanie na dany temat. W kodeksie dobrych praktyk staraliśmy się pogodzić racje wszystkich zainteresowanych stron. Nie daliśmy żadnych dodatkowych przywilejów ani dostawcom, ani przedstawicielom handlu. Staraliśmy się utrzymać obiektywne spojrzenie na relacje między nimi patrząc na nie przez pryzmat konsumenta. W MG powołaliśmy Departament Handlu i Usług, który wykona szczegółową analizę rynku, a wnioski z niej płynące, w porozumieniu z przedstawicielami sektora, przełożymy na konkretne rozwiązania. Być może poprzez udoskonalony kodeks dobrych praktyk, być może poprzez zmianę prawa, być może poprzez jedno i drugie.

- Co to oznacza?

- Wracamy do kodeksu dobrych praktyk uzbrojeni w stanowiska interesariuszy, np. izb handlowych i stowarzyszeń dostawców, odnośnie tego, czym ich zdaniem powinniśmy się jeszcze zająć. Wspomniane wcześniej krytyczne głosy nie dotyczą kodeksu, lecz głównie wyrażają troskę zainteresowanych projektem, że inne podmioty nie będą chciały w nim uczestniczyć.

- Czy istnieje zabezpieczenie na wypadek jeśli kodeks okazałby się nieskuteczny?


Zarówno środowisko, jak i MG dostrzegają takie elementy, które jeśli sam kodeks okazałby się niewystarczający, warto by było uregulować. Jeżeli kodeks dobrych praktyk nie przyciągnie wielu sieci i ich dostawców, będziemy się starali uregulować istotne kwestie na drodze prawnej.

KOMENTARZE: (3)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • Stasio K. 03-10-2012, 09:13:
W szczególności dokonywane przez Darka zakupy IT w ARR.
Gdzie jest prokuratura ???
I Ty człowieczku mówisz o dobrych praktykach, to za co Ciebie wypier... z ARR ???
 • Rozczarowany 19-09-2012, 11:37:
Nie ma to jak działania pozorne. Kodeks nie zdal egzaminu nawet w Wielkiej Brytanii. Po co tracić czas, kiedy potrzebne są zmiany w prawie.
 • dostawca 13-09-2012, 09:45:
Panie ministrze niech Pan zejdzie na ziemię. Będzie tak jak do tej pory tzn. Kodeks sobie, życie sobie. Żadna z sieci w Polsce nie liczy się z dostawcami i nic tego nie zmieni.

Zobacz wszystkie komentarze (3)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (9 717) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane