Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Wywiad z prezesem Icentis: W czerwcu Ruch ujawni strategię rozwoju

 • Autor: Łukasz Stępniak, portalspozywczy.pl
 • Data: 27-05-2011, 21:33
Wywiad z prezesem Icentis: W czerwcu Ruch ujawni strategię rozwoju
Igor Chalupec, partner i prezes firmy Icentis, przewodniczący Rady Nadzorczej Ruch SA

- Ruch ma doskonałe lokalizacje, świetnie rozpoznawalną markę, ale jest firmą do kapitalnego remontu - mówi w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Igor Chalupec, partner i prezes firmy Icentis, przewodniczący Rady Nadzorczej Ruch SA.

Co było największym problemem, obciążeniem w momencie, gdy przejmowali Państwo zarządzanie spółką Ruch?

Sytuację w spółce znaliśmy dość dobrze, ponieważ Ruch był spółką publiczną, a więc informacje o tym, co dzieje się w firmie, były ogólnie dostępne. Spółka z roku na rok traciła pozycję rynkową i miała coraz gorsze wyniki finansowe. Problemem było także to, że środki pozyskane z oferty publicznej Ruchu - było to podwyższenie kapitału - nie zostały przeznaczone na inwestycje i rozwój, ale zwyczajnie przejedzone.

Wydawało się, że poprzednie zarządy podejmowały próby zmian? Co z nich wynikło?

Tak naprawdę w spółce przez ostatnie 20 lat niewiele się wydarzyło. Ruch pod względem rozwiązań organizacyjnych, technologicznych, czy zarządzania przypominał skansen z lat 70. Ogólnopolska firma handlowa, która nie ma zintegrowanego sytemu zarządzania, ani systemu IT wspomagającego sprzedaż, jest dużym zaskoczeniem. Co więcej, firma nie miała wyodrębnionego pionu detalicznego, a zarządzała siecią kilkunastu tysięcy kiosków.

Podsumowując, Ruch ma doskonałe lokalizacje, świetnie rozpoznawalną markę, ale z powodu wymienionych powyżej czynników, jest firmą do kapitalnego remontu.

Najważniejsze rzeczy, które należało zrobić po przejęciu zarządzania spółką?

Za priorytetowe uznaliśmy wdrożenie planu restrukturyzacji, informatyzacji i odbudowy kadry menedżerskiej, a w zasadzie stworzenie od nowa zespołu menedżerów, którzy będą walczyć o odbudowę mocnej pozycji na rynku. Istotny był plan redukcji kosztów i optymalizacji logistyki, która odgrywa ważną rolę w przypadku firm dystrybucyjnych. Niezwykle istotny był także plan rozwoju sieci detalicznej, która powinna być swego rodzaju benchmarkiem tej firmy.

Jak głęboka restrukturyzacja Ruchu została przeprowadzona?

Zasadnicza część firmy potrzebuje całkowitej zmiany, w dużej mierze również w zakresie kadr. Częściowo dlatego, że mamy do czynienia z bardzo dużym przerostem zatrudnienia, a częściowo dlatego, że niestety część kadry nie jest przygotowana do realizacji nowych zadań. Szczegóły procesu są sprawą między zarządem spółki a kadrą pracowniczą, obie strony na ten temat rozmawiają i negocjują istotne kwestie.

KOMENTARZE: (7)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • Krewsięgotuje 23-06-2013, 10:29:
A jak to wygląda w rzeczywistości? Zrzucanie kosztów na ajentów z systematycznym obniżeniem ich prowizji. Gratulacje za trójporozumienie z Lotto, gdzie uszczknięto kolejne, niemałe pieniądze. Strategia, o której mowa, ta czerwcowa, wisi już na naszych pulpitach. Skandaliczne, kolejne obniżenie prowizji. Za pracę bez prawa do urlopu, w godzinach, które składają się na ponad dwa etaty, ajent otrzyma wynagrodzenie mniejsze niż najniższa krajowa. Taki to plan. Z czegoś trzeba utrzymać wypaśne biura , tę nowoczesną kadrę menagerów, która albo nie wie i się zastanowi, da odpowiedz za kilka tygodni, bądź nawet nie (kierownik sprzedaży), albo przyjeżdża i sprawdza, czy agent nie zostawił za dużo kasy. No bo jak zamiast 300,- zostawię w kasie 500,- to system się zawali. Tak więc trzeba przyjąć do pracy parę nowoczesnych menagerów, zaopatrzyć w samochód, dać stosowne do stanowiska wynagrodzenie, świadczenia, oczywiście kolejny laptop i komórka i wysłać w Polskę. Niech sprawdzają czy aby dobrze wysłane i czy nie brakuje biletu, za który i tak materialnie odpowiada agent. Trzeba zapłacić samochody, laptopy nowoczesnych kadrowiczów, pracując w uwłaczających warunkach, za uwłaczające wynagrodzenie. Ciekawostką jest, że to wynagrodzenie można jeszcze zmniejszyć. A jak? Wystarczy, że ajent pójdzie skorzystać z toalety, a w tym czasie przyjedzie ktokolwiek z nowoczesnych menagerów sprawdzić czy ma umyte, w zapleśniałym i zagrzybionym lokalu, okna. I co? I po kasie. Nie zapominajmy o fakcie, że w czasie idiotycznych kontroli, w zasadzie powinno się zamknąć punkt. Kasa kontrolerów stała, moja prowizja, z której ich opłacam, przez zamknięcie punktu, maleje. Od dwóch lat firma skutecznie pracowała nad obniżeniem obrotów i zniechęceniem klientów. Teraz, na tym pobojowisku, chcą nam tworzyć plany sprzedaży. Gładkie gadki szmatki o nowoczesności. Czy ktoś zauważył, że w całym tym wywiadzie pomija się temat ajentów? Osób, które pracują na to wszystko. Pomija się temat " skąd i jakim sposobem na to weźmiemy?". Czy biedną firmę stać na takie wypasy, jakie prezentuje kadra Ruch? Zgadzam się, unowocześnijmy firmę. Ale dlaczego tylko kosztem ajentów? Dlaczego zarząd, oraz ci wspaniali, nowocześni menagerowie, nie pracują za najniższą, dlaczego nie jeżdżą swoimi samochodami, nie używają swoich laptopów? Dlaczego nie wynajmują najtańszych, zapleśniałych biur, z toaletą w zaprzyjaźnionym sklepie? Dlaczego, w ramach oszczędności, nie rezygnują z urlopu i nadgodzin? Nie jestem po studiach, ale zawsze mi się wydawało, że luksusy to z dochodu a nie ze straty. Przejadło się pieniądze? A co się robi teraz?
 • Twój ruch 23-06-2013, 00:45:
Ile przeżarliście Wy? ile kosztował Ruch budowniczy stadionu narodowego Kapler? Kto odpowiada za jego zatrudnienie, kto odpowie za umowy przez niego podpisane, dlaczego firma będzie płacić majątek za wynajem pomieszczeń na Chłodnej, skąd na to weźmie pieniądze i dlaczego z ludzi w kioskach chcecie zrobić niewolników?
Pan i inni powinniście odpowiadać za zniszczenie tej marki Ruch i prowadzenie firmy do upadłości bo tyle produktów ile teraz się marnuje to nigdy. Działanie na własną szkodę ma swój paragraf w kodeksie karnym
 • klapa 02-05-2012, 16:53:
Ruch pod kierwnictwem tego kolesia na zdjęciu
jest już bankrutem . Firma za kilka miesięcy ogłosi
upadłość.

Zobacz wszystkie komentarze (7)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (10 340) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane