Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Auchan: Zarejestrowaliśmy urządzenia chłodnicze, chcemy chronić warstwę ozonową

  • Autor: www.portalspozywczy.pl
  • Data: 10-03-2016, 14:51
Auchan:  Zarejestrowaliśmy urządzenia chłodnicze, chcemy chronić warstwę ozonową
Auchan: Zarejestrowaliśmy urządzenia chłodnicze, chcemy chronić warstwę ozonową. Fot. shutterstock

14 marca br. upływa termin rejestracji urządzeń chłodniczych, które zawierają co najmniej 3 kg substancji kontrolowanych lub fluorowanych gazów cieplarnianych. Nasza redakcja pyta sieci sklepów o rejestrację urządzeń chłodniczych oraz o ich opinię na temat zasadności takiego działania. Auchan rejestracji już dokonał i uważa to za potrzebny obowiązek, ponieważ obrót gazami kontrolowanymi zostanie dzięki temu uszczelniony.

14 marca br. upływa termin rejestracji urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych, przeciwpożarowych i pomp ciepła, które zawierają co najmniej 3 kg substancji kontrolowanych lub fluorowanych gazów cieplarnianych. Rejestracja dokonywana jest elektronicznie, za pośrednictwem strony internetowej: https://dbcro.ichp.pl/. 

Rejestracja jest wynikiem przyjęcia w połowie stycznia przez polski rząd rozporządzenia do tzw. ustawy f-gazowej (z 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych), dostosowujących nasze przepisy do unijnych. 

Unia Europejska nakłada bowiem na państwa członkowskie obowiązek ścisłej kontroli korzystania z urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła oraz systemów ochrony przeciwpożarowej. Mają one istotny udział w pogłębianiu się zjawisk zubożania warstwy ozonowej i ocieplania klimatu. Kontroli nie podlegają jedynie domowe lodówki i zamrażarki ani urządzenia i systemy zamontowane w środkach transportu.

Nasza redakcja pyta sieci sklepów o rejestrację urządzeń chłodniczych oraz o ich opinię na temat zasadności takiego działania.

– Auchan już ukończył rejestrację swoich urządzeń chłodniczych – mówi dla serwisu portalspozywczy.pl Dorota Patejko, Dyrektor Komunikacji i CSR.

Czy według Państwa taka rejestracja jest zasadna i dlaczego?

– Rejestracja wykaże liczbę urządzeń posiadanych przez danego operatora, z podziałem na rodzaj czynnika oraz zapewni prawidłowe prowadzenie obsługi tych urządzeń przez serwisy posiadające odpowiednią wiedzę i certyfikaty – mówi Dorota Patejko.

Podkreśla, że sieć hipermarketów Auchan uważa, że tego typu działania pomagają chronić warstwę ozonową.

– Uszczelni to obrót gazami kontrolowanymi, zmusi właścicieli urządzeń do regularnych kontroli szczelności oraz posiadania systemów detekcji wycieku czynnika w układach powyżej 300 kg – tłumaczy Dorota Patejko.

Dodaje, że rejestracja urządzeń chłodniczych pozwoli również kontrolować liczbę urządzeń pracujących jeszcze na wycofanych z obiegu F-gazach oraz zobliguje firmy serwisowe do oddawania odzyskanego czynnika do specjalistycznych punktów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (2)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • ekspert 14-03-2016, 19:47:
kolejne kajdanki z UE na ręce przedsiębiorców. nic dobrego ta UE nie zrobi dla nas. producenci czynników chłodniczych piszą projekty dyrektyw dla UE w taki sposób aby nakręcać sobie sprzedaż. w latach 70 i 80 wypuściliśmy tyle R12 i R22, że obecne nakładanie ograniczeń i kar niewiele wnosi do sprawy. dla chłodnictwa i klimatyzacji wystarczyłby jeden czynnik chłodniczy. R134a.
  • wsty:( 14-03-2016, 15:00:
Stosowanie substancji kontrolowanych jest zakazane, są to substancje zubażające warstwę ozonową, Pani wypowiadająca się pięknie o ekologi a jak mniemam ma być specjalistą w tym zakresie nie odróżnia F gazów, od substancji kontrolowanych czyli SZWO

Zobacz wszystkie komentarze (2)

PARTNERZY SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH