Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Credit Agricole: Nadal nie widać efektów programu Rodzina 500 Plus

  • Autor: Credit Agricole
  • Data: 19-09-2016, 16:30
Credit Agricole: Nadal nie widać efektów programu Rodzina 500 Plus
fot. shutterstock

- Uważamy, że dane o sierpniowej sprzedaży detalicznej w ograniczonym stopniu odzwierciedlają popyt konsumpcyjny realizowany z użyciem środków z programu Rodzina 500+. Naszym zdaniem, środki te przeznaczone są bowiem w dużym stopniu na usługi lub zakupy w sklepach zatrudniających poniżej 10 osób - ocenia Krystian Jaworski, ekonomista Credit Agricole Bank Polska S.A.

Jak przypomina Jaworski, zgodnie z danymi GUS produkcja sprzedana przemysłu w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób zwiększyła się w sierpniu o 7,5% r/r wobec spadku o 3,4% w lipcu, co było poniżej prognozy Credit Agricole (8,3%) i powyżej konsensusu rynkowego (5,8%). Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych produkcja przemysłowa zwiększyła się w sierpniu o 2,1% m/m.

- Głównym czynnikiem, który przyczynił się do silnego wzrostu dynamiki produkcji był silny pozytywny efekt statystyczny związany z korzystną różnicą w liczbie dni roboczych (w sierpniu br. liczba dni roboczych była o 2 większa niż w 2015 r., podczas gdy w lipcu br. była ona o 2 niższa niż przed rokiem). Ponadto, zgodnie z naszymi oczekiwaniami przesunięcie przerwy urlopowej w fabrykach Volkswagena w Poznaniu i Opla w Gliwicach, które zaniżyło lipcowy wskaźnik produkcji, przyczyniło się do wzrostu jej dynamiki w sierpniu. W 2015 r. przerwy technologiczne wystąpiły w całości w sierpniu, podczas gdy w br. miały one miejsce odpowiednio w lipcu oraz na przełomie lipca i sierpnia. W efekcie dynamika produkcji w kategorii "pojazdy samochodowe, przyczepy i naczepy”, wspierana dodatkowo przez efekty kalendarzowe, zwiększyła się w sierpniu o 32,3 pkt. proc. (do 20,2% r/r wobec -12,1% w lipcu) - dodaje.

Według ekonomisty dodatkowym czynnikiem oddziałującym w kierunku zwiększenia dynamiki produkcji przemysłowej był efekt zeszłorocznej niskiej bazy związany z fala upałów. Jak dodaje skrajne warunki atmosferyczne doprowadziły w sierpniu ub. r. do ograniczeń w dostawach energii elektrycznej na terenie kraju, a tym samym, do zmniejszenia możliwości produkcyjnych przedsiębiorstw w Polsce.

Według danych GUS produkcja budowlano-montażowa zmniejszyła się w sierpniu o 20,5% r/r wobec spadku o 18,8% w lipcu. Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych produkcja budowlano-montażowa spadła o 5,5% w porównaniu z lipcem.

- Pogłębienie spadku produkcji jest dużym zaskoczeniem w kontekście silnego wsparcia dla produkcji w postaci korzystnych efektów kalendarzowych. Słabe wyniki w budownictwie można tylko częściowo tłumaczyć wpływem efektu wysokiej ubiegłorocznej bazy w kategorii "obiekty inżynierii lądowej i wodnej”. Dalszy spadek odsezonowanej produkcji budowlano-montażowej stanowi ryzyko w dół dla naszego scenariusza, zgodnie z którym w II poł. br. nastąpi stopniowa odbudowa inwestycji publicznych (coraz większe wykorzystanie środków unijnych w ramach perspektywy finansowej 2014-2020). Naszym zdaniem roczna dynamika nakładów inwestycyjnych realizowanych przez sektor publiczny, jak również dynamika produkcji budowlano-montażowej pozostaną ujemne do końca br. Optymistycznym sygnałem są natomiast opublikowane dzisiaj przez GUS dane dotyczące budownictwa mieszkaniowego. Zwiększenie dynamik rozpoczętych budów domów (6,8% r/r w sierpniu wobec -1,3% w lipcu) oraz pozwoleń na budowę (23,3% r/r wobec 5,4%) wskazuje, że w kolejnych miesiącach budownictwo mieszkaniowe będzie czynnikiem częściowo kompensującym zapaść w inwestycjach infrastrukturalnych - dodaje.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNERZY SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH