Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Dalsza redukcja interchange jest konieczna

 • Autor: www.portalspozywczy.pl
 • Data: 11-09-2014, 11:29

Dalsza administracyjna redukcja maksymalnej wysokości opłaty interchange jest konieczna w celu przeciwdziałania chaosowi na rynku obrotu kartowego i ochrony jego strony popytowej. Takiego zdania jest występujący z inicjatywą legislacyjną ustawodawca, ale popierają ją również przedstawiciele organów administracji państwowej, środowisko akademickie jak i duża część podażowej strony rynku obrotu bezgotówkowego. Przeciw jest Związek Banków Polskich. Organizacje kartowe póki co nie zajmują stanowiska i milcząco przyglądają się rozwojowi wydarzeń.

W trakcie konferencji prasowej w Sejmie RP zaprezentowany został projekt inicjatywy legislacyjnej dotyczącej zmiany ustawy o usługach płatniczych w zakresie dalszej redukcji maksymalnej wysokości opłaty interchange.

Postulowany przez posłów, pożądany poziom if zrównany zostałby z tym postulowanym przez Komisję Europejską w projekcie Rozporządzenia w przedmiotowym zakresie. Zakłada ono wprowadzenie zunifikowanych krajowych stawek if na poziomie 0,2% oraz 0,3% wartości pojedynczej transakcji dla, odpowiednio, kart debetowych oraz kart kredytowych.

Jak podkreślił Poseł Elsner, bodźcem do dążenia do wprowadzenia na polskim rynku proponowanych przez KE stawek wcześniej, niż można tego oczekiwać w rezultacie paneuropejskiego procesu legislacyjnego, są m.in. obawy wynikające z wprowadzenia w życie (od 1 stycznia 2015r.) programu organizacji Visa pod nazwą „Cross-Border Domestic Interchange Programme". Zgodnie z jego założeniami, krajowi przedsiębiorcy będą mieli możliwość skorzystania z usług agentów rozliczeniowych mających siedzibę poza granicami danego kraju uzyskując w ten sposób prawo do stawek transgranicznych VISA, tj. 0,2% wartości pojedynczej transakcji dla kart debetowych oraz 0,3% wartości pojedynczej transakcji dla kart kredytowych. Poseł zaznaczył, że chociaż dostrzegane są pozytywne aspekty tego programu w postaci dążenia do niższych kosztów akceptacji kart to jednak jego negatywne aspekty przeważają nad wartością dodaną dla rynku.

Poseł oświadczył, że w duchu zasad dialogu społecznego zwrócił się w ubiegłym miesiącu z apelem do organizacji kartowych Visa i MasterCard o podjęcie wysiłku samoregulacyjnego i złożenie deklaracji o charakterze bezwarunkowego zobowiązania do obniżenia stawek do poziomu 0,2% i 0,3% przed końcem bieżącego roku. Nadmienił również, że o nadzór w tym procesie poprosił Narodowy Bank Polski a także poinformował o nim Ministerstwo Finansów. W odpowiedzi, organizacja kartowa Visa wyraziła gotowość do złożenia takiej deklaracji warunkując ją jednak złożeniem identycznej przez organizację kartową MasterCard. Niestety jednak, ta ostatnia, niezmiennie stoi na stanowisku, że jakakolwiek dalsza obniżka if nie przyniesie pozytywnych skutków ani dla skarbu państwa ani dla dotkniętych przez nią uczestników rynku i w związku z tym przesłała Posłowi swoją odmowę. Narodowy Bank Polski z kolei przyznał, że dostrzega problem, ale nie podejmuje się roli nadzorcy gdyż ewentualna samoregulacja nie wymaga nadzoru jak również, co do zasady, NBP nie dysponuje sankcjonowanym prawnie mechanizmem nadzoru nad organizacjami kartowymi. Ministerstwo Finansów podzieliło natomiast obawy Posła Elsnera i podkreśliło, że będzie śledzić inicjatywy pomagające zapobiec negatywnym skutkom wejścia w życie programu Visa.

Poseł Elsner wskazał również na inne elementy, nie zawarte expressis verbis w projekcie ustawy a będące nieodłącznym elementem przywracania ładu na rynku a mianowicie konieczność wprowadzenia nadzoru podmiotowego i przedmiotowego nad, odpowiednio, organizacjami kartowymi i systemami płatności. Dodatkowo wskazał na potrzebę uregulowania warunków (w szczególności podmiotowych, organizacyjnych i finansowych), jakie powinien spełnić podmiot chcący utworzyć system płatności kartowych w Polsce (podmiot krajowy lub podmiot zagraniczny). Organizacje kartowe, podobnie jak dostawcy usług płatniczych, powinny zostać również objęte systemem sankcji za naruszenie bezwzględnie obowiązujących przepisów prawa oraz ponosić odpowiedzialność - zwłaszcza administracyjną i karną - za naruszenia po ich stronie.

Gorąca dyskusja, która nastąpiła po prezentacji Posła Elsnera wyraźnie wykazała zainteresowanie całego rynku inicjatywą oraz chęć i potrzebę publicznego dyskursu w przedmiotowym temacie.

Najistotniejszy z punktu widzenia dalszych losów inicjatywy był głos Poseł Krystyny Skowrońskiej, Przewodniczącej Komisji Finansów Publicznych. Przewodnicząca powiedziała, że do Komisji Finansów Publicznych wpłynęły uwagi z różnych środowisk i rodzi to potrzebę przeprowadzenia sformalizowanej debaty w tym zakresie w Komisji Finansów Publicznych (KFP). Obiecała, że na kolejnym posiedzeniu Sejmu odbędzie się takie spotkanie ze „środowiskiem" i zaprosiła zainteresowanych wzięciem w nim udziału do zgłaszania się do KFP.

W trakcie dyskusji, dr Remigiusz Lewandowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przyznał, że regulacja jest w jego odczuciu konieczna. Przypomniał, że idea obniżenia kosztów związanych z akceptacją kart płatniczych jest jednym z podstawowych instrumentów zwiększania obrotu bezgotówkowego.

Występujący po reprezentancie środowiska akademickiego Wiceprezes Związku Banków Polskich, Jerzy Bańka, zaznaczył, że jest zaniepokojony tą inicjatywa. W jego odczuciu wynika ono z braku zawarcia w projekcie zmiany ustawy skutków jakie będzie ona miała dla rynku finansowego. Wspomniał o jego możliwej dewastacji i negatywnych następstwach, dla będących również przedsiębiorcami, bankowców. Zagroził, że pozbawieni możliwości zarobkowania w celu kompensacji utraty przychodów zmuszeni będą do podnoszenia różnych innych dodatkowych opłat, które ponoszą użytkownicy kart płatniczych.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (17 986) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH