Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Do sądu wpłynął wniosek o upadłość Żabki

 • dlahandlu.pl
 • Autor: dlahandlu.pl
 • Data: 28-08-2012, 11:12
Do sądu wpłynął wniosek o upadłość Żabki
Sklep sieci Żabka

Do sądu w Poznaniu wpłynął wniosek o ogłoszenie upadłości spółki Żabka Polska. Złożył go Krzysztof Kobusiński, prowadzący firmę handlowo-usługową Kobus, były ajent, który zarządzał sklepem Żabki w Trójmieście.

Wierzytelność opiewa na 44 tys. złotych i dotyczy rozliczeń między ajentem a spółką Żabka Polska.

W oświadczeniu przesłanym przez sieć czytamy: "W związku ze złożeniem przez naszego dłużnika wniosku o upadłość spółki, informujemy, że wniosek ten jest złożony w złej wierze, w celu wyłudzenia od spółki nienależnych pieniędzy. Przeciwko temu dłużnikowi toczy się sprawa sądowa z powództwa spółki, a także z doniesienia spółki, postępowanie przed Prokuraturą Rejonową w Gdyni w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa przez tego dłużnika na szkodę spółki. Natomiast dłużnik nigdy nie wystąpił z jakimkolwiek roszczeniem przeciwko spółce na drogę sądową.

Dalej w oświadczeniu napisano: "Złożenie wniosku jest ewidentnym, celowym działaniem w złej wierze naszego dłużnika, zaś spółka podejmie wszelkie kroki prawne w celu ochfrony swojego dobrego imienia przed zniesławiającymi jej dobre imię działaniami dłużnika. Jako rzetelny partner biznesowy zapewniamy o dalszym dynamicznym rozwoju naszych sieci handlowych i gwarantujemy kontynuację realizacji założonej strategii."

Żabka Polska o złożeniu wniosku wie, ale nie komentuje tego faktu.

Obecnie spółka zarządza ponad 2500. sklepami Żabka i ponad 150. supermarketami Freshmarket.

 

 

 

Oświadczenie,

W związku z umieszczonym w dniu 28.08.2012r. artykułem na stronie "portalspozywczy.pl" dotyczącego złożonego wniosku o upadłość firmy Żabka Polska Sp. z o.o.,  licząc na rzetelność dziennikarską oraz obiektywne podejście do sprawy oczekuję umieszczenia mojego oświadzcenia.

"Rozmowy z firmą Żabka Polska Sp. z o.o. trwające od stycznia'2012r. do 24.08.2012r. nie przyniosły żadnego efekt. W dniu 16.08.2012r. firmę Żabka Polska Sp. z o.o. drogą e-mail poinformowałem o wysłaniu wniosku wierzyciela o ogłoszenie upadłości do Sądu Rejonowego w Poznaniu.

Wniosek został złożony w związku z moim roszczeniem wynikającym z tytułu wzajemnych rozliczeń na podstawie dokumentów księgowych na kwotę 44 815,87zł. oraz roszczeń odszkodowawczych co w sumie daje kwotę ponad 120 000,00zł.

W postępowaniu przed Prokuraturą Rejonową w Gdyni byłem tylko raz przesłuchiwany w charakterze świadka na przełomie kwiecień/maj 2012r. i do dnia dzisiejszego nie przedstawiono mi żadnych zarzutów.

Krzysztof Kobusiński

F.H.U. Kobus 

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (8)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • Zorg 04-02-2013, 12:53:
Poprzednie próby udowodnienia żabce działalności na szkodę ajentów zakończyły się umorzeniami. Cytat z uzasadnienia prokuratora - "W Polsce istnieje swoboda zawierania umów, a prawo nie zabrania kontraktów niekorzystnych dla jednej ze stron, o ile nie wykorzystują one przymusowego położenia któregoś z kontrahentów. Zdaniem prokuratury – i wydaje się, że jest to opinia dość dobrze uargumentowana – do takiej sytuacji w wypadku ajentów nie doszło, ponadto mieli okazję zapoznać się z warunkami współpracy podczas szkolenia przygotowującego do prowadzenia sklepu. Nie mogą zatem zasłaniać się trudną sytuacją życiową czy niewiedzą o zasadach współpracy. Uzasadnienie samo w sobie jest bardzo ciekawe, jednak jego dokładne omówienie wymagałoby dużo miejsca; podstawowa dla nas informacja w nim zawarta jest taka, że żadnego przestępstwa wobec ajentów nie popełniono. Decyzja o umorzeniu śledztwa, która zapadła 31 grudnia 2008 r., oznacza, że system agencyjny stosowany przez spółkę Żabka Polska SA jest zgodny z obowiązującym prawem i de facto kończy prokuratorskie batalie ajentów."
Kto podpisze świstek papieru zwany umową współpracy z siecią żabka skazuje się na poważne problemy. Umowa daje pełną swobodę kontrolowania ajenta przez sieć. Mając w perspektywie ponoszenie kosztów w kwocie min. 10 tyś zł miesięcznie i nie mając wpływu na wysokość marży ajent naraża siebie i poręczyciela weksla na poważne problemy finansowe. Żabka to jeden z bardziej niebezpiecznych systemów ajencyjnych w Polsce
 • Mirek 31-10-2012, 07:04:
Co artykuł o żabce to inne dane o ilosci sklepów. Ostatnio pan prezes informuje że sieć urosła do 2800 Wszystkich żabek jest 2250 w tym 152 freshmarkety. Rok temu żabek było 2068 czyli marny przyrost...Freszy przybyło od ubiegłego roku ok 90 w tym 21 to przerobione na freshe sklepy Zatoka przejęte w tym roku. Marny wynik. Rozwój tej sieci jest praktycznie niemożliwy. Ostatnia próba przejęcia sieci sklepów Eko Holdingu temu dowodzi. Nie udało się także kupić stokrotek. Fundusz nie ma celów do akwizycji a tylko w ten sposób mógł by się rozwijać. Czyli pompowanie żabek zakończone. Sieć ma także problemy z utrzymaniem obsługi sklepów. Niskie marże ok 5% przeznaczone na utrzymanie sklepu w relacji z wysokimi kosztami działalności ajenta. Prowadzą do rezygnacji ze współpracy. Skutkuje to także bardzo niska jakością obsługi.
 • Ezop 03-09-2012, 08:01:
Do Sądu wpłynął wniosek o upadłość Żabki a ajenci zbierają grupę do pozwu zbiorowego. Chętnych zapraszamy poprzez forum ajenci.fora.pl

Zobacz wszystkie komentarze (8)

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (12 760) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH