Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Dobrze skonstruowany podatek dla sieci nie będzie wzbudzał zastrzeżeń KE

 • Autor: portalspozywczy.pl, PB
 • Data: 01-12-2015, 13:51
Dobrze skonstruowany podatek dla sieci nie będzie wzbudzał zastrzeżeń KE
fot. shutterstock

Podatek progresywny, uzależniony od obrotów sieci handlowych, byłby bardziej korzystny dla polskich sieci handlowych, jednak może zostać zakwestionowany przez Komisję Europejską – ocenia Łukasz Karpiesiuk, doradca podatkowy, specjalista prawa pomocy publicznej w Baker & McKenzie. Jego zdaniem, podatki obrotowe nie zawsze jednak wzbudzają sprzeciw organów i sądów unijnych – to zależy od konstrukcji takiego podatku.

Niektórzy uczestnicy rynku handlowego w Polsce proponują, by podatek od obrotów, który ma być nałożony na sieci handlowe był podatkiem progresywnym. Jednak węgierski parlament niedawno zlikwidował podobny podatek nałożony na sieci handlowe, po interwencji Komisji Europejskiej. Czy podatek progresywny mógłby zostać zakwestionowany przez KE?

Progresywny charakter podatku byłby istotnie korzystniejszy dla polskich sieci, niż dla zagranicznych i z tego właśnie względu takie rozwiązanie zwiększa ryzyko zakwestionowania go przez Komisję Europejską czy Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Właśnie na potencjalnie dyskryminacyjny charakter węgierskiego podatku zwrócił uwagę unijny trybunał.

Sama progresja nie przesądza jednak o dyskryminacyjnym charakterze – wszystko zależy od sytuacji na lokalnym rynku. W przypadku Węgier w istocie progresja powodowała, że opodatkowaniu podlegały wyłącznie sieci zagraniczne (sieci lokalne miały charakter franczyz i liczyły obrót odrębnie, zaś sieci powiązane kapitałowo musiały obliczać obrót na poziomie grupy). To, czy podobnie byłoby w przypadku Polski, zależałoby od konkretnej propozycji stawek podatku i podstawy opodatkowania. Z pewnością jednak nie można konstruować podatku w taki sposób, by efektywnie obciążał wyłącznie (lub głównie) podmioty zagraniczne.

Czy są możliwe inne rozwiązania i wprowadzenie podatku dla sieci handlowych, któremu nie groziłaby interwencja Komisji Europejskiej? 

Generalnie, wbrew obiegowej opinii, zdarza się dość często, że podatki obrotowe nie wzbudzają sprzeciwu organów i sądów unijnych i to zarówno z perspektywy Dyrektywy VAT, jak i zasady niedyskryminacji. Każdy podatek podlega indywidualnej ocenie, jednak na podstawie orzecznictwa TSUE (np. w sprawie C-347/95 UCAL czy C-475/03 Banca Popolare di Cremona), można uznać, że nie naruszają dyrektywy VAT podatki, które stosowane są niepowszechnie, są proporcjonalne do ceny (nie obciążają wartości dodanej) i są nakładane na jeden etap obrotu.

Trzeba jednak przyznać, że pojawiają się głosy odrębne i np. Rzecznik Generalna TSUE krytycznie wyrażała się w sprawie węgierskiej o dotychczasowym orzecznictwie w sprawie podatków obrotowych.

Z kolei podatek, który niedyskryminacyjnie obciąża wszystkie podmioty danego rodzaju zmniejsza ryzyko interwencji.

Czy handel internetowy i hurtowy także powinien być objęty podatkiem?

To kwestia polityczna, natomiast objęcie handlu hurtowego (rozumiem, że w celu objęcia podatkiem dużych hurtowni o charakterze quasi-marketów) mogłoby doprowadzić do obciążenia podatkiem więcej niż jednej fazy obrotu. To z kolei zwiększałoby ryzyko jego zakwestionowania na gruncie dyrektywy VAT.

Czy widzi Pan ryzyko „obchodzenia” podatku przez niektóre podmioty?

Oczywiście ryzyko unikania czy uchylania się od opodatkowania jest zawsze związane z nowymi podatkami. Generalnie jednak podatki o charakterze obrotowym raczej są podatkami o wysokiej ściągalności.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (12)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • nikab 03-12-2015, 20:53:
karob dobrze prawisz, macie już jakieś info co po spotkaniu?
 • karob 02-12-2015, 22:40:
Nie łudzcie się, że podatek nie przejdzie w Polsce, bo niektóre pisma specjalnie porównują je z Węgrami, które chciały opodatkować bardzo mocno tylko zagraniczne sklepy. Tu podatek będzie dla wszystkich niezależnie czy kapitał jest polski czy niemiecki czy portugalski, czy jak sporo firm płacących podatki na Cyprze. Dziś były rozmowy Szłamachy z FPH i jestem ciekaw co z tego wyniknie, bo sądzę, że właśnie wg ich koncepcji ten podatek wejdzie i całe szczęście, że takiej formie.
 • szop 02-12-2015, 22:19:
szałamacha wydaję się mądrym gościem, może uwzględni te postulaty

Zobacz wszystkie komentarze (12)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (17 467) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH