Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Emperia chce poprawić wyniki finansowe i umocnić pozycję na polskim rynku FMCG

 • Autor: ŁR, portalspozywczy.pl
 • Data: 16-06-2009, 19:21
Emperia chce poprawić wyniki finansowe i umocnić pozycję na polskim rynku FMCG

W ocenie rady nadzorczej Emperii, grupa pomimo prowadzenia skomplikowanej reorganizacji połączonej z dalszym wzrostem skali działania, zdołała umocnić swoją pozycję na rynku FMCG.

W 2008 roku Emperia przyspieszyła proces reorganizacji swojej grupy kapitałowej, zwiększyła tempo rozwoju organicznego w działalności detalicznej oraz utrzymała wysoki poziom aktywności w obszarze fuzji i przejęć. "Rada Nadzorcza biorąc pod uwagę dodatkowe trudności wynikające z prowadzenia działalności biznesowej pod presją nadciągającego kryzysu finansowego pozytywnie ocenia wyniki Grupy wypracowane w 2008 roku, pomimo niezrealizowania w pełni założeń budżetowych zatwierdzonych na początku 2008 roku" - czytamy w komunikacie rady nadzorczej spółki.

Przychody ze sprzedaży Grupy Emperia przy wartości 5,257 mld złotych były wyższe w porównaniu do 2007 roku o 18,8 proc., zysk netto osiągnął wysokość 59,2 mln złotych i był niższy o 33 proc. Na zmniejszenie zysku netto miały wpływ przede wszystkim wyższe niż planowano w budżecie koszty związane z otwarciem nowych centrów dystrybucyjnych oraz sklepów detalicznych. Rentowność sprzedaży netto wyniosła 1,13 proc. a rentowność kapitałów własnych 7,95 proc. W 2008 roku spółki Emperii przeznaczyły rekordowe środki na inwestycje. Nakłady inwestycyjne przekroczyły 182 miliony złotych i były wyższe o ponad 40 proc. w porównaniu do 2007 roku.

W 2008 roku Emperia po raz kolejny podzieliła się wypracowanym zyskiem ze swoimi akcjonariuszami. Z zysku wypracowanego przez grupę w 2007 roku na dywidendę przeznaczono 13.301.314 zł tj. 0,88 zł/akcję. "Załamanie na rynkach finansowych i niestabilna sytuacja makroekonomiczna miała istotny wpływ na kurs wszystkich akcji spółek notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, w tym również walorów Emperia Holding. Cena akcji Emperii na koniec 2008 roku wynosiła 55,30 złotych" - informuje rada nadzorcza spółki.

Rada Nadzorcza pozytywnie ocenia system kontroli wewnętrznej i system zarządzania ryzykiem istotnym dla spółki i grupy kapitałowej. "Zdaniem Rady Nadzorczej Grupa Kapitałowa Emperia Holding posiada systemy zarządzania kluczowymi ryzykami tj. ryzykami operacyjnymi, prawnymi oraz finansowymi. Na system ten składa się zestaw rozwiązań informatycznych oraz regulacji korporacyjnych mających uchronić Grupę przed ekspozycją na ryzyko, którego skala jest nieakceptowana przez Zarząd" - czytamy w komunikacie przygotowanym przez radę nadzorczą Emperii. "Ponadto w Grupie Kapitałowej funkcjonuje system kontroli wewnętrznych, którym objęte są wszystkie podmioty wchodzące w skład Grupy i wszystkie kluczowe obszary działalności. W opinii Rady Nadzorczej Zarząd Spółki należycie monitoruje ryzyka pojawiające się w dynamicznie zmieniającym się środowisku zewnętrznym, jak i wewnętrznym w celu wyeliminowania zagrożeń dla działalności i sytuacji finansowej Spółki i Grupy Kapitałowej" - czytamy dalej.

KOMENTARZE: (2)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • did 17-06-2009, 09:55:
tak managery są zaangażowane - zwłaszcza w pobieranie prowizji od dostawców (drukarki, materiały)
 • Wołomin 16-06-2009, 21:48:
Ja cie! jak ten pruszków nauczył się piknie godoć!

Zobacz wszystkie komentarze (2)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (8 580) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane