Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Eurocash notuje potężny wzrost przychodów i zysku

 • Autor: portalspozywczy.pl
 • Data: 24-08-2012, 11:16
Eurocash notuje potężny wzrost przychodów i zysku
Luis Amaral, prezes Eurocash SA

Przychody Grupy Eurocash w II kwartale br. wyniosły ponad 4,2 mld zł (wzrost o 64,3 proc. r/r), a w całym I półroczu przekroczyły 7,9 mld zł (+71,1 proc.). Skokowy wzrost obrotów to w dużej mierze efekt konsolidacji od początku 2012 r. przejętej Grupy Tradis, przy jednoczesnym dalszym organicznym rozwoju Grupy Eurocash.

EBITDA, czyli zysk operacyjny powiększony o amortyzację, sięgnęła w II kwartale przeszło 110 mln zł (wzrost o 71,5 proc.), a narastająco od początku roku - ponad 170 mln zł (+75,6 proc.). Zysk netto natomiast wyniósł w II kwartale 52,5 mln zł, tj. o 48,8 proc. więcej niż przed rokiem. W całym I półroczu 2012 r. zwiększył się o 42,5 proc. do 62,7 mln zł.

Skokowy wzrost skali działalności Grupy Eurocash, znajdujący odzwierciedlenie w kilkudziesięcioprocentowym wzroście przychodów, jak i pozostałych wyników finansowych, to przede wszystkim efekt konsolidacji od początku 2012 r. wyników przejętej Grupy Dystrybucyjnej Tradis. W okresie II kwartału dodała ona do przychodów Grupy Eurocash niemal 1,5 mld zł, a w całym I półroczu tego roku prawie 2,9 mld zł.

Największy w Polsce hurtowy partner lokalnych sklepów spożywczych odnotował jednocześnie wyraźny wzrost w dotychczasowych formatach dystrybucji. Z wyłączeniem sprzedaży Grupy Tradis, wzrost przychodów Grupy Eurocash wyniósł w II kwartale br. 9 proc., a w I półroczu 2012 r. 12 proc. Największy udział miał w nim format cash&carry - w II kwartale sprzedaż do odbiorców zewnętrznych przekroczyła 1 mld zł (wzrost o 13,3 proc.), a narastająco po sześciu miesiącach tego roku wyniosła ponad 1,9 mld zł (+16,2 proc.). Na koniec czerwca 2012 r. sieć hurtowni dyskontowych Eurocashu liczyła 136 placówek Eurocash Cash&Carry (o 2 więcej niż na koniec 2011 r.) oraz 3 hurtownie Batna. Liczba zaopatrywanych przez te hurtownie sklepów sieci abc wyniosła natomiast 4 897, czyli od początku tego roku powiększyła się o 245 sklepów.

Mocne wyniki sprzedaży Eurocash odnotował także w ramach sieci placówek franczyzowych Delikatesy Centrum. Sprzedaż hurtowa do Delikatesów Centrum wzrosła w II kwartale 2012 r. w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. o 13,7 proc. (o 2 proc. dla stałej liczby sklepów z tej sieci), natomiast w całym I półroczu o 17,1 proc. (o 4 proc. dla stałej liczby placówek). Sieć Delikatesy Centrum w połowie 2012 r. liczyła 693 sklepy, tj. o 44 więcej niż na koniec 2011 r.

- W parze z dynamicznie rosnącymi przychodami Grupy Eurocash, zgodnie z naszymi zamierzeniami zwiększają się także pozostałe wyniki finansowe. Proces konsolidacji Grupy Tradis przebiega zgodnie z planem, a efekty przynosi również zakończona już integracja Premium Distributors z Grupą Eurocash - wskazuje Jacek Owczarek, dyrektor finansowy i członek zarządu Eurocashu.

- Kilkudziesięcioprocentowe wzrosty odnotowaliśmy na każdym poziomie rachunku wyników, choć w przypadku zysku netto był on nieco mniej spektakularny. Spadek rentowności netto to jednak naturalna konsekwencja wzrostu kosztów finansowych, związanego przede wszystkim z obsługą długu zaciągniętego na sfinansowanie naszych planów akwizycyjnych - wyjaśnia Owczarek.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (9)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • sylvio martinio gose retylio morales kilogram 26-08-2012, 21:20:
tylko i wyłącznie dzięki wynikom osiągnięty " w ramach grupy przez Tradis.
 • morfeusz 24-08-2012, 14:26:
no coment....
 • jasio 24-08-2012, 13:20:
Morfeusz:
do przychodów wlicza się wszystkie przychody od zewnętrznych kontrahentów.
Nie ma znaczenia czy retro za zakup wraca do jednej spółki czy do dwóch, jest to sumowane. Istotne jest tylko to, czy obrót był z kontrahentem zewnętrznym czy powiązanym kapitałowo (Eurocash, Tradis, KDWT i jeszcze inne są powiązane kapitałowo, obroty między nimi nie są wliczane do przychodów).
Gdyby był jakiś refaktoring do firmy zewnętrznej, to wtedy coś takiego wchodzi do przychodów.

Zobacz wszystkie komentarze (9)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (17 425) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH