Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Faliński, POHiD o Brexicie: Utrzymanie wspólnej polityki rolnej może się nie udać

 • Autor: www.portalspozywczy.pl
 • Data: 29-06-2016, 09:43
Faliński, POHiD o Brexicie: Utrzymanie wspólnej polityki rolnej może się nie udać
Maria Andrzej Faliński, Dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. Fot. PTWP

- Tumult na poziomie krajów członkowskich (nie wyłączając Zjednoczonego Królestwa) i wystudiowana powściągliwość Brukseli czynią mnie optymistą. Uważam bowiem, że ów „brytyjski exit” nie jest ostateczny, choć z pewnością zapowiada dużą zmianę sposobu i kosztu unijnego bycia razem – mówi dla serwisu portalspozywczy.pl Maria Andrzej Faliński, Dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

– Nie tylko szereg trendów o charakterze makropolitycznym i makroekonomicznym przemawia za takim dalszym ciągiem, ale też kilka okoliczności pomniejszych, choć znaczących. Otóż referendalny brytyjski „elektorat” chce powtórki referendum, publicznie przypomniano suwerenność brytyjskiego parlamentu (w odróżnieniu od kontynentalnej koncepcji suwerena), powszechna gotowość i dobra opinia o potrzebie dokonania zmian w Unii (co innego sam pomysł i sposób, ale to będzie potem), nie zamykanie drogi dla UK „po zmianie”, choć podkreśla się, że użycie art. 50 traktatu stowarzyszeniowego powinno nastąpić natychmiast – mówi dla serwisu portalspozywczy.pl Maria Andrzej Faliński, Dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Dodaje, że więcej jest chęci wystąpienia w roli kandydata na przywódcę odnowy niż w roli anioła wypędzającego grzeszników z raju.

– Zatem bądźmy dobrej myśli, bo UK bez Unii (i odwrotnie) jest do pomyślenia, tylko po co… – nie wszystko w tej sprawie już się stało. I chwała Bogu. Nie próbujmy więc w Polsce personalizować win w związku tym zdarzeniem, bo Polsce to nie pomoże, a po co się potem głupio tłumaczyć. Stało się dużo, ale nie wszystko i za jakiś czas zacznie się „odstawać” – komentuje Maria Andrzej Faliński.

Podkreśla, że gdyby jednak „to” miało jakiś czas trwać, to należy być świadomym kilku następstw długofalowych, które w czasach wielkiej zmiany nastąpią z udziałem Wielkiej Brytanii lub bez – zmiany bowiem nie unikniemy. Zapowiadały ja różne symptomy, a Brexit „wyciągnął je przed nawias”.

– Otóż obawiam się, że może nie udać się utrzymanie wspólnej polityki rolnej w postaci, jaką znamy i może się to stać szybciej niż planowano. A wtedy okaże się, że jesteśmy dość drogim producentem produktów rolnych. W zderzeniu „nieamortyzowanym” dopłatami bezpośrednimi ze wspólnym rynkiem, nieskonsolidowany sektor rolno-spożywczy stanie wobec egzystencjalnych wyzwań. Przemysł, dobrze nasycony inwestycjami w ciągu ostatnich 25 lat, zawsze może zaimportować surowiec, ale wieś… szybko się zmieni, czemu nie zapobiegną blokady ustawowe z poprzedniej i aktualnej kadencji politycznej – mówi Dyrektor Generalny POHiD.

Zaznacza, że zmiany strukturalne na wsi nie bardzo nam wyszły w sytuacji względnej obfitości środków, gdyż postanowiliśmy wzmocnić słabe struktury, zamiast zbudować mocne, a na pewno większe.

KOMENTARZE: (1)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • Piotr Kandyba 04-07-2016, 10:39:
Wspólna polityka rolna? zgadzam się, że będzie trudno ją utrzymać. W naszym polskim interesie byłoby ja utrzymać. Koncentracja rolnictwa i zakładów spożywczych w dzisiejszych realiach rynkowych jest bardzo prawdopodobna i przyspieszy, ale to pociągnie za sobą bardzo poważne problemy społeczne na wsi, protesty i do tego nie jesteśmy gotowi. Będzie pokutował błąd popełniony przez nasze państwo w temacie ogromnych dopłat do górnictwa, a rolnicy nie dadzą się odprawić z kwitkiem. Przy nadprodukcji żywności i konsekwentnie niższych cenach surowców faktycznie możemy wypaść z rynku eksportowego w wielu dziedzinach i to jest duże zagrożenie. Już dzisiaj ceny mleka w wielu krajach Europy Zachodniej są na poziomie cen polskich. Moim zdaniem jako kraj przez wiele lat prosperity w rolnictwie zostaliśmy uśpieni ciągłą konsumpcją, ale nie robiliśmy zmian strukturalnych (o tym tez pan wspomina w artykule), małe miało być piękne i poniekąd tak jest, ale w konkurencji z większymi gospodarkami rolniczymi nasze rolnictwo i zakłady spożywcze w wielu branżach są za słabe, choć dzielnie walczą. Co do sieci sklepowych odgrywają bardzo ważną rolę w łańcuchu dostaw, ale brakuje mi w Polsce współpracy z rolnikami i zakładami spożywczymi (choćby ustalenie prostych zasad współpracy tzw. Code of conduct, powinny obowiązywać jak to jest w innych krajach), do tego weszło państwo z podatkiem od handlu detalicznego, który dodatkowo zaburzy cały proces a stracą na tym dostawcy, którzy są na początku łańcucha dystrybucyjnego. Sieci przerzucą podatek na rolników i gdzieniegdzie na konsumentów. Reasumując czekają nas ciekawe czasy z UK w Unii lub poza nią.

Zobacz wszystkie komentarze (1)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (9 717) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane