REKLAMA

Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

REKLAMA

Grupa Empiku notuje dużą stratę

 • Autor: portalspozywczy.pl, pr
 • Data: 20-02-2014, 10:09
Grupa Empiku notuje dużą stratę
75,6 proc. akcji Empiku mają łącznie Penta Investments i Eastbridge

Grupa EM&F w 2013 roku zanotowała 300 mln zł straty netto. Strata to wynik decyzji o zaniechaniu działalności w zakresie handlu detalicznego odzieżą i obuwiem. Spółka odbyła już rozmowy z bankami i zapewnia, że nie ma ryzyka wypowiedzenia żadnej z umów kredytowych.

REKLAMA

Przychody netto z działalności kontynuowanej za 2013 rok wyniosły 3.037 mln złotych, w porównaniu do 2.974 mln złotych w 2012 roku, co oznacza wzrost o 2 proc. Do wzrostu przychodów przyczyniła się głównie Grupa Smyk, a w szczególności spółki Smyk w Polsce i na Ukrainie.

EBITDA z działalności kontynuowanej wzrosła w 2013 roku o 17 proc. do 281 mln złotych, w porównaniu do 240 mln złotych w 2012 roku. Wzrost EBITDA został osiągnięty głównie dzięki poprawie rentowności w Grupie Empik.

Zysk netto z działalności kontynuowanej w 2013 roku wyniósł 71 mln złotych, w porównaniu do 104 mln złotych w 2012 roku, co oznacza spadek o 32 proc.

- Spadek zysku netto (w porównaniu z rokiem 2012) wynika z faktu, iż w 2012 roku rozpoznano aktywo z tytułu podatku dochodowego odroczonego w wysokości 69 mln złotych, które przyczyniło się do wzrostu zysku netto w 2012 roku o tę samą kwotę - informuje spółka.

Jednocześnie Grupa EM&F odnotowała stratę netto na działalności zaniechanej w związku z zakończeniem działalności w segmencie modowym o łącznej wysokości 371 mln złotych w porównaniu do 110 mln złotych w 2012 roku (wzrost o 237 proc.).

Na powyższą stratę netto składają się niegotówkowe odpisy aktywów związanych z tym segmentem w wysokości 325 mln złotych oraz starta netto na działalności operacyjnej za 2013 rok w wysokości 45 mln złotych.

- Strata ta wynika z decyzji zarządu dotyczącej zaniechania działalności w zakresie handlu detalicznego odzieżą i obuwiem w modelu franczyzowym oraz podjęcia wysiłków, mających na celu sprzedaż aktywów tego segmentu. Dzięki tym działaniom zarząd będzie w stanie ograniczyć ryzyko biznesowe Grupy EM&F, poprzez zaniechanie działalności, której wyniki w przeważającej mierze zależą od czynników pozostających poza kontrolą zarządu (takich jak przygotowanie trafionych kolekcji przez franczyzodawców, a także warunki pogodowe, wpływające na wyniki sprzedaży) - tłumaczy spółka.

Całkowita strata netto Grupy EM&F wyniosła w 2013 roku 300 mln złotych, w porównaniu do 6 mln złotych w 2012 roku.

Z uwagi na istotny spadek wartości skonsolidowanych kapitałów własnych w IV kwartale 2013 roku, w wyniku dokonanych odpisów w związku z zaniechaniem działalności modowej w modelu franczyzowym, zarząd odbył szereg spotkań z bankami finansującymi Grupę, przedstawił i uzasadnił podejmowane działania restrukturyzacyjne, a także wynegocjował odpowiednie zmiany do istniejących umów kredytowych.

- Na podstawie podpisanych dokumentów, banki zgodziły się na zmianę wartości wymaganych wskaźników finansowych w taki sposób, że dokonanie powyższych odpisów nie powoduje naruszenia jakiejkolwiek umowy kredytowej. Zarząd Grupy nie przewiduje także, aby sytuacja naruszenia umów kredytowych mogła nastąpić w najbliższej przyszłości - zapewnia spółka.

 

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


REKLAMA
Oferty pracy (30 230) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 781 911)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 664)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

REKLAMA

POLECAMY W SERWISACH