Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Grupa Empiku notuje dużą stratę

 • Autor: portalspozywczy.pl, pr
 • Data: 20-02-2014, 10:09
Grupa Empiku notuje dużą stratę
75,6 proc. akcji Empiku mają łącznie Penta Investments i Eastbridge

Grupa EM&F w 2013 roku zanotowała 300 mln zł straty netto. Strata to wynik decyzji o zaniechaniu działalności w zakresie handlu detalicznego odzieżą i obuwiem. Spółka odbyła już rozmowy z bankami i zapewnia, że nie ma ryzyka wypowiedzenia żadnej z umów kredytowych.

Przychody netto z działalności kontynuowanej za 2013 rok wyniosły 3.037 mln złotych, w porównaniu do 2.974 mln złotych w 2012 roku, co oznacza wzrost o 2 proc. Do wzrostu przychodów przyczyniła się głównie Grupa Smyk, a w szczególności spółki Smyk w Polsce i na Ukrainie.

EBITDA z działalności kontynuowanej wzrosła w 2013 roku o 17 proc. do 281 mln złotych, w porównaniu do 240 mln złotych w 2012 roku. Wzrost EBITDA został osiągnięty głównie dzięki poprawie rentowności w Grupie Empik.

Zysk netto z działalności kontynuowanej w 2013 roku wyniósł 71 mln złotych, w porównaniu do 104 mln złotych w 2012 roku, co oznacza spadek o 32 proc.

- Spadek zysku netto (w porównaniu z rokiem 2012) wynika z faktu, iż w 2012 roku rozpoznano aktywo z tytułu podatku dochodowego odroczonego w wysokości 69 mln złotych, które przyczyniło się do wzrostu zysku netto w 2012 roku o tę samą kwotę - informuje spółka.

Jednocześnie Grupa EM&F odnotowała stratę netto na działalności zaniechanej w związku z zakończeniem działalności w segmencie modowym o łącznej wysokości 371 mln złotych w porównaniu do 110 mln złotych w 2012 roku (wzrost o 237 proc.).

Na powyższą stratę netto składają się niegotówkowe odpisy aktywów związanych z tym segmentem w wysokości 325 mln złotych oraz starta netto na działalności operacyjnej za 2013 rok w wysokości 45 mln złotych.

- Strata ta wynika z decyzji zarządu dotyczącej zaniechania działalności w zakresie handlu detalicznego odzieżą i obuwiem w modelu franczyzowym oraz podjęcia wysiłków, mających na celu sprzedaż aktywów tego segmentu. Dzięki tym działaniom zarząd będzie w stanie ograniczyć ryzyko biznesowe Grupy EM&F, poprzez zaniechanie działalności, której wyniki w przeważającej mierze zależą od czynników pozostających poza kontrolą zarządu (takich jak przygotowanie trafionych kolekcji przez franczyzodawców, a także warunki pogodowe, wpływające na wyniki sprzedaży) - tłumaczy spółka.

Całkowita strata netto Grupy EM&F wyniosła w 2013 roku 300 mln złotych, w porównaniu do 6 mln złotych w 2012 roku.

Z uwagi na istotny spadek wartości skonsolidowanych kapitałów własnych w IV kwartale 2013 roku, w wyniku dokonanych odpisów w związku z zaniechaniem działalności modowej w modelu franczyzowym, zarząd odbył szereg spotkań z bankami finansującymi Grupę, przedstawił i uzasadnił podejmowane działania restrukturyzacyjne, a także wynegocjował odpowiednie zmiany do istniejących umów kredytowych.

- Na podstawie podpisanych dokumentów, banki zgodziły się na zmianę wartości wymaganych wskaźników finansowych w taki sposób, że dokonanie powyższych odpisów nie powoduje naruszenia jakiejkolwiek umowy kredytowej. Zarząd Grupy nie przewiduje także, aby sytuacja naruszenia umów kredytowych mogła nastąpić w najbliższej przyszłości - zapewnia spółka.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (11 019) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH