Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Handel krytycznie o projekcie ustawy o zwalczaniu nieuczciwych praktyk

 • Autor: portalspozywczy.pl
 • Data: 07-09-2015, 14:28
Handel krytycznie o projekcie ustawy o zwalczaniu nieuczciwych praktyk
Fot. Shutterstock

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji w sposób negatywny ocenia projekt ustawy dotyczący zwalczania nieuczciwych praktyk rynkowych. Pierwsze czytanie projektu odbędzie się już 9 września na posiedzeniu sejmowej Komisji Gospodarki.

Jak napisano w komunikacie, fakt kontynuowania prac legislacyjnych nad projektem "budzi poważne zaniepokojenie i zdziwienie środowiska handlowego, jako że w materiałach przesłanych do Sejmu RP w sposób jednoznaczny wskazano na wady prawne projektu oraz negatywne skutki ekonomiczne wejścia przepisów w życie".

W sprawie praktyk handlowych prowadzone były od kwietnia br. w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozmowy na temat rozwiązania samoregulacyjnego i wypracowania krajowej platformy porozumienia w sprawie praktyk rynkowych. Inicjatywa ta powstała na kanwie unijnych rozwiązań samoregulacyjnych (Supply Chain Initiative), które - mając na uwadze negatywne skutki działania regulacyjnego – skłaniają wszystkich interesariuszy łańcucha dostaw żywności (producentów, przetwórców i dystrybutorów) do rozwiązań kompromisowych, opartych na porozumieniu. 

"POHiD deklaruje zdecydowanie krytyczną ocenę projektu ustawy o zwalczaniu nieuczciwych praktyk rynkowych (…) oraz faktu kontynuowania procedury legislacyjnej. Rzeczony projekt wprowadzi do porządku prawnego przepisy łamiące zasady gwarantowane przedsiębiorcom w Konstytucji RP oraz w prawie wspólnotowym i krajowym" - czytamy w komunikacie. 

Zdaniem przedstawicieli branży handlowej nowe rozwiązania legislacyjne otwarcie zmierzają do arbitralnego ograniczenia wolności gospodarczej oraz zmienia zasady swobodnego prowadzenia działalności i zawierania umów. Dyskryminuje w ten sposób firmy handlowe ze względu na rodzaj prowadzonej działalności oraz wprowadza nadmierną regulację w stosunku do spraw uregulowanych i obudowanych dobrze funkcjonującą praktyką, np. w zakresie rozstrzygania sporów w drodze polubownej, arbitrażu czy przed sądami powszechnymi lub zbędne narzucanie formy pisemnej umów, która jest powszechną praktyką gospodarczą w relacjach pomiędzy profesjonalnymi podmiotami gospodarczymi opisaną w orzecznictwie. Podobnie nieuzasadnione jest nałożenie zakazu wstrzymywania zapłat bezspornych (art. 3, ust 2, pkt 13). Tym samym sprzeciwia się art. 20 i art. 22 Konstytucji RP.

Co więcej, jak podkreślono w komunikacie, projekt autorstwa PSL dubluje, a w praktyce podważa, przepisy ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji i ustawę o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, sięgając po bezpośrednią ingerencję państwa w relacje pomiędzy podmiotami gospodarczymi, dodatkowo wprowadzając dotkliwe sankcje. Zdaniem przedstawicieli branży podważa to konstytucyjną zasadę zaufania do państwa i stanowionego prawa.

"Szczególną konsekwencją art. 3 projektu jest uznanie wszelkich usług w relacji dostawca- kupujący za nieuczciwą praktykę rynkową, podczas gdy zarówno orzecznictwo, jak i sama ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (szczególnie w art. 15. ust 4.1) wprowadza określone warunki takiego uznania. Dla oceny nieuczciwości praktyki występującej w łańcuchu dostaw kluczowe znaczenia mają takie czynniki faktyczne jak utrudnianie dostępu do rynku, ekwiwalentność świadczeń, faktyczne wykonywanie usług, charakter relacji pomiędzy przedsiębiorcami, a także rachunek ekonomiczny (opłacalność współpracy dla obydwu stron)" - zauważono w komunikacie POHiD.

Jak podkreślono, wprowadzenie (w art. 3 projektu, ust 3-7) obowiązku publikacji zasad prowadzenia działalności (zawierających sztywne klauzule umowne) otwarcie godzi w prawo do tajemnicy przedsiębiorstwa i tajemnicy handlowej. Ponadto uniemożliwia to dostosowanie warunków umowy do konkretnej sytuacji, wykluczając dodatkowo poważną część negocjacji handlowych.

W opinii organizacji przeprowadzone ekspertyzy prawne wskazują na złamanie zasad poprawności legislacyjnej przy procedowaniu projektu ustawy, m.in. brak oceny skutków społecznych i ekonomicznych ustawy. Wymaga tego zarówno regulamin Sejmu RP, jak i zasady techniki prawodawczej, zawarte w rozporządzeniu Premiera Rady Ministrów. Zaskakujący jest również fakt, że projekt ustawy nie był konsultowany ze środowiskiem handlu i innymi podmiotami będącymi przedmiotem regulacji.

Wśród konsekwencji wejścia w życie przepisów projektu pojawiają się niebagatelne skutki ekonomiczn - wskazują przedstawiciele branży.

"Ograniczenie swobody zwierania umów skutkować będzie z całą pewnością reakcjami obronnymi ze strony firm poddanych nowym restrykcjom. Najważniejszą z nich będzie zwrócenie się, w obronie rentowności, ku strategii net-net w rozliczeniach z dostawcami produktów. Chcąc ograniczyć ryzyko popełnienia czynu, mogącego być uznanym za praktykę nieuczciwą w świetle nowych przepisów, handel uprości zapisy umów, wyeliminuje oferowanie dostawcy usług wsparcia sprzedaży. Jednocześnie obniży ceny płacone dostawcy, a takie warunki będą w stanie zaakceptować jedynie firmy o dużej skali produkcji i dostawy. W praktyce więc pogorszy się pozycja konkurencyjna średnich i małych firm. Wystąpi także silna presja koncentracyjna w handlu nowoczesnym, czego sutkiem będzie zawężenie asortymentu. W efekcie za eksperymenty legislacyjne w rynku detalicznym zapłaci konsument, który straci dostęp do szerokiej gamy produktów, by po krótkim okresie deflacyjnego spadku cen, zderzyć się z bankructwami i wzrostem cen artykułów konsumpcyjnych" - podkreślono.

Polska Organizacja Hanldu i Dystrubucji "apeluje o odrzucenie projektu ustawy o zwalczaniu nieuczciwych praktyk rynkowych przedsiębiorców zajmujących się obrotem produktami spożywczymi lub rolnymi wobec dostawców tych produktów".

Jak informowaliśmy, poselski projekt ustawy  o zwalczaniu nieuczciwych praktyk rynkowych przedsiębiorców zajmujących się obrotem produktami spożywczymi lub rolnymi wobec dostawców tych produktów przygotowany przez posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Projekt zakłada m.in. zwiększenie uprawnień prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który w przypadku stosowania nieuczciwych praktyk będzie wydawał decyzje administracyjne, a w dalszej kolejności także nakładał kary finansowe.

Krzysztof Jurgiel z PiS, przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przyznał w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl, że główna partia opozycyjna opracowała własny projekt ustawy o zwalczaniu nieuczciwych praktyk, który jednak zostanie skierowany do prac parlamentarnych dopiero w nowej kadencji Sejmu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (17 240) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH