Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Handel nowoczesny nie chce restrykcyjnych regulacji

 • Autor: ŁR, portalspozywczy.pl
 • Data: 27-06-2012, 15:08
Handel nowoczesny nie chce restrykcyjnych regulacji

W związku ze Szczytem Europejskim w Brukseli, który zajmie się strategią wyjścia z kryzysu i zarysowaniem koncepcji przyszłości dla UE, Renata Juszkiewicz, przewodnicząca rady ds. handlu Europy Środkowo-Wschodniej, która zrzesza organizacje handlowe 9 krajów EŚW (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Litwa, Łotwa i Estonia), wystosowała apel do rządów tych krajów. Jest on dokumentem mającym zwrócić uwagę polityków regionu na rolę handlu w transformacji ustrojowej i ekonomicznej oraz na negatywne skutki regulacji restrykcyjnych wobec handlu nowoczesnego, godzących w istotę gospodarki rynkowej i cele polityki spójności UE.

Wystosowanie apelu ma tym większe znaczenie, że w niektórych krajach regionu nadal funkcjonują lub planowane są akty prawne dyskryminujące handel nowoczesny.

Szczególny niepokój środowiska handlowego budzą akty prawne ograniczające rozwój nowoczesnych placówek handlowych np. na Węgrzech. Ponadto w Bułgarii i Czechach istnieje nie znajdujące uzasadnienia w europejskim prawie konkurencji pojęcie "znaczącej siły rynkowej", które przenika do ustawodawstwa, dyskryminując firmy sektora handlu. Niepokój budzą już uchwalone lub wchodzące w życie na Słowacji i na Węgrzech przepisy nakazujące utrzymanie arbitralnie wskazanych ilości produktów krajowych na półkach, co narusza zasady wspólnotowe swobodnego przepływu towarów w całej UE.

25 czerwca br. odbyło się posiedzenie Rady ds. Handlu EŚW, podczas którego Przewodnicząca Renata Juszkiewicz podkreśliła, że „wprawdzie w Polsce nie ma aktów prawnych bezpośrednio dyskryminujących handel, ale niektóre przepisy, np. art. 15.1.4 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, są niejasno sformułowane i powodują powstawanie interpretacji, które w istocie zagrażają efektywnej współpracy dostawcy i dystrybutora pracującego na wielkiej powierzchni handlowej. Zdarza się, że blokują one możliwość stosowania odpłatnych instrumentów wsparcia sprzedaży, co nie służy obu stronom kontraktu.

POHiD, jako organizacja członkowska Rady ds. Handlu EŚW, przesłał w dniu dzisiejszym Apel Rady do Premiera Rządu RP.

Zwołany na 28 i 29 czerwca 2012 r. Szczyt Europejski poświęcony jest przyspieszeniu wzrostu gospodarki europejskiej i pogłębieniu procesu integracji europejskiej. Region Europy Środkowo-Wschodniej jest zainteresowany sukcesem tej sesji z uwagi na wzrost ekonomiczny i kontynuację europejskiej polityki spójności.

Rozwój sektora handlu jest jednym z podstawowych czynników niwelujących historyczne dysproporcje. Handel jest sektorem ekonomicznie efektywnym i działa prointegracyjnie, nie korzystając przy tym z funduszy publicznych dla stymulacji swego rozwoju. Handel w regionie zasługuje więc na ochronę przed restrykcyjnym ustawodawstwem, inspirowanym przez populistyczne koncepcje polityczne.

Sektor handlu, oprócz potężnych efektów mnożnikowych zauważalnych w inwestycjach w innych dziedzinach gospodarki, stymuluje transformację gospodarek, kreuje liczne miejsca pracy, wprowadza na rynek nowe zawody i umiejętności oraz daje szansę milionom osób na podjecie aktywności zawodowej i tym samym aktywnie wspiera rynek pracy.

KOMENTARZE: (3)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • s 28-06-2012, 09:34:
wystosowanie apelu do polityków: 'chcemy kraść więcej, szybciej, bardziej' rządzi!!
 • Hurt 28-06-2012, 09:31:
W Polsce powinny wejść restrykcje dotyczące nowoczesnego handlu, wielkie korporacje niszczą handel , niszczą producentów, niszczą miejsca pracy, jak zostaną same to zaczną dyktować warunki i producentom i pracownikom i klientom, o czym już kilka firm mogło się przekonać.
 • max 27-06-2012, 16:13:
No w Polsce nie ma przeszkód i co z tego mamy że co krok jest biedronka, tesco czy też lidl w których nic nie mam polskiego co za tym idzie pracy też w tym kraju i klasy średniej, ubożenie społeczeństwa itd...
ps. ale ta laska się winduje z metro już tu !

Zobacz wszystkie komentarze (3)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (9 901) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane