Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Handlowcy chcą zmian dot. rozliczania VAT

 • Autor: portalspozywczy.pl
 • Data: 05-11-2012, 17:20

30 października br. odbyło się posiedzenie Podkomisji stałej do monitorowania systemu podatkowego, na którym był rozpatrywany rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz innych ustaw (druk nr 805). W wyniku kontrowersji związanych z rozwiązaniem dot. rozliczania podatku VAT od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT), przewidującym możliwość odliczenia podatku VAT dopiero po otrzymaniu faktury, przewodniczący podkomisji zaproponował przedłożenie przez uczestników posiedzenia propozycji poprawek do dnia 5 listopada br. Przedstawione propozycje zmian będą ostatecznie rozpatrzone na kolejnym posiedzeniu Podkomisji w dniu 6 listopada br. i jeszcze w tym dniu Podkomisja przedłoży sprawozdanie do przedmiotowego projektu.

POHiD zgłosił propozycje zmian, których celem jest utrzymanie, pod pewnymi dodatkowymi warunkami, obecnych zasad rozliczania podatku VAT od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Należy podkreślić, że obecnie obowiązujące zasady w pełni realizują zasadę neutralności podatku VAT (zarówno w wymiarze przepływów pieniężnych, jak i w aspekcie ponoszenia ciężaru kosztu podatku VAT przez ostatecznego konsumenta, a nie nabywcę WNT) i przede wszystkim nie wpływają negatywnie na warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.

Uwzględnienie propozycji POHiD umożliwiłoby odliczenie podatku naliczonego z tytułu WNT w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy pod warunkiem, że w określonym czasie (propozycja 6 miesięcy) - licząc od momentu powstania obowiązku podatkowego - podatnik (przedsiębiorca) będzie w posiadaniu faktury VAT, dokumentującej WNT, o której mowa w art. 217 do 237 Dyrektywy VAT.

Alternatywnie do obowiązku posiadania faktury, podatnik miałby możliwość samodzielnego udokumentowania WNT, dającego prawo do odliczenia podatku naliczonego, w sposób podobny do dokumentowania prawa do zastosowania stawki 0% przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów.

Posiadając w swojej dokumentacji np. dokument przewozowy lub dokument magazynowy umożliwiający ustalenie, w poprawny sposób, wszystkich niezbędnych elementów do opodatkowania i rozliczenia WNT (tzn. datę dostawy, ilość, wartość towarów), podatnik miałby możliwość skutecznego, neutralnego rozliczenia podatku VAT z tytułu WNT, niezależnie od błędów czy niedochowania należytej staranności przez swojego kontrahenta.

Brak spełnienia warunku posiadania faktury lub innych dokumentów przez podatnika (przedsiębiorcę) skutkowałoby obowiązkiem pomniejszenia przez niego podatku naliczonego w rozliczeniu za pierwszy okres, po upływie określonego czasu od momentu powstania obowiązku podatkowego (propozycja: 6 miesięcy).

Zdaniem POHiD rozwiązanie takie bardziej zdyscyplinuje podatników, ale przede wszystkim wyeliminuje obawy dotyczące pogorszenia płynności finansowej podatnika (przedsiębiorcy) zobligowanego, zgodnie z obecnymi zapisami projektu, do każdorazowego sfinansowania wpłaconego do budżetu podatku VAT, do czasu otrzymania faktury, warunkującej odliczenie tego podatku.

Ponadto uwzględnienie propozycji POHiD znacznie ograniczy zakres kosztownego dostosowywania systemów księgowo-finansowych, co również zapobiegnie powstaniu uciążliwego i szkodliwego dla gospodarki obciążenia administracyjnego w postaci ciągłego korygowania wcześniej złożonych deklaracji VAT.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ INFORMACJI

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (11 524) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH