Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Jedynie słuszne, ministerialne cięcie marż

 • Autor: Maria Andrzej Faliński
 • Data: 28-05-2009, 12:21

25 maja 2009 na posiedzeniu Rady Europejskiej w Brukseli, w którym uczestniczyli ministrowie rolnictwa, polska delegacja złożyła wniosek pt."Problem wysokich marż detalicznych w łancuchach dostawy zywności (swobodne nieco tłumaczenie tytułu dokumentu "Problem of High Retail Margins in Food Chains")". Fakt to istotny i zasługujący na komentarz.

Podstawę wniosku stanowią okoliczności: 16- proc. wzrostu cen u producentów, a zarazem 25-proc. wzrost cen w handlu detalicznym (konkretnie w sieciach). W rozumieniu autorów dokumentu to rażący dysparytet i objaw nadużycia pozycji przez firmy wielkiego detalu, odbijający się na interesach producentów i konsumentów.

Pomimo autorytetu Rady Europejskiej, która zarządziła zbadanie sytuacji, przy sceptycyzmie 17 krajów i akceptacji 10, pozwolę sobie - niejako z góry i w imię zasad wolnego rynku - pomysł ten skrytykować. Po pierwsze nie jest rażącym dysparytetem różnica wzrostu cen o 16 i 25 proc., bo przecież dla detalu składników ceny jest nieco więcej, co uzasadnia marżę, po drugie zaś pamiętajmy, że nigdzie poza nowoczesnym detalem nie ma niższych cen. To co? - mamy grać o zmniejszenie marż, urzędowe w dodatku, w miejscu, gdzie i tak ceny dla konsumenta są najkorzystniejsze. Nie za dużo tu obłudy, przypadkiem? We wniosku atakowany jest "retail" (nowoczesny detal), choć wspomina się o i innych uczestnikach łańcucha i to wspomina w kontekście, że za dużo zarabiają. Każdy ma w jakimś sensie serce po lewej stronie, ale autorzy chyba nieco przesadzili - UE jeszcze nie jest RWPG i real-socjalizmu nie buduje, z domiarami i cenami urzędowymi, ale... pożyjemy, zobaczymy. Przypominają się zaklęcia lat 70-tych; ja pamiętam, czyżby wnioskodawcy nie?

Wnioskodawcy (czyli polska delegacja, pod wodzą Ministra) postulują, aby Rada Europejska wróciła do uchwały Parlamentu Europejskiego z 26 marca 2009 (którą, nota bene, KE oceniła jako nie do końca zgodną z TWE). Aby być uczciwym powiem, że tak wniosek, jak i owa uchwała zawiera mieszankę rzeczy słusznych i absurdalnych. Pierwsze to np. postulat wsparcia procesów koncentracji produkcji i dostawie żywności, monitorowanie cen (handel nowoczesny nie ma się czego obawiać , bo i tak ma ceny najkorzystniejsze dla konsumenta, chyba, że to kolejny grzech, bo akurat jakaś grupa producentów pierwotnych, "jedynie słusznych", ma zarobić więcej, w kolejnym "dołku" jakiegoś produktu). Drugie to walka z marżami i swobodą negocjacji. Pora zatem na nieco dodatkowych argumentów przeciw owym, jak napisałem, absurdom.

Przyjąwszy zatem, że ceny żywności w nowoczesnej dystrybucji są najniższe, trzeba przyznać, że sprowadzanie ich w dół administracyjnymi środkami spowoduje tragiczne następstwa ekonomiczne i polityczne. Zabieg ten wpisuje się w pewien zamysł regulacyjny, oparty o ideę marż maksymalnych lub (zależy od potrzeby politycznej) minimalnych. O nietrafności takich zabiegów przekonał się boleśnie rząd Francji w zeszłym roku, proponując podobne rozwiązania w rynku krajowym. A Francja jest nieco nowocześniejszym rynkiem żywnościowym, niż Polska. Bardziej skonsolidowanym, mającym dalece bogatszą infrastrukturę i oprzyrządowanie finansowe i logistyczne. Podobnie jak na wielu posiedzeniach RGŻ oraz na konferencjach sektora żywnościowego, ostrzegam przed łatwymi pomysłami. Rynek to dość skomplikowana maszyneria i politycznie łatwo mu zaszkodzić, zaś ekonomicznie wyprowadzić z kłopotu bardzo trudno.

KOMENTARZE: (5)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • Witek 24-06-2009, 23:08:
Pomysł z ograniczeniem marż jest bronią obosieczną. Za chwilę będzie on dotyczył producentów (bo przecież też mogą mieć zbyt duże marże) a potem, na tej samej zasadzie dobrać się można do rolników. Jak choćby teraz gdy ceny zbóż mocno nie wzrosły, pasz też nie a żywca i owszem. I tylko z tej przyczyny ten niezbyt rozważny pomysł bym wycofał. Wzrost cen żywności w znacznej części związany jest ze wzrostem w Polsce płac, kosztów osobowych, kosztów logistycznych (paliwa, transportu, itp.) oraz wzrostu cen energii. Wszystkie te podwyżki kumulują się właśnie w produkcie końcowym. W tym przypadku w żywności. Ale też materiałach budowlanych (ceny wyhamowały tylko na czas kryzysu), sprzęcie RTV i AGD. Jest jednak tyle innych i wiele niekorzystnych zjawisk które przeszkadzają mniejszym i średnim firmom rolno - spożywczym w obrocie handlowym iż dawno się nimi powinny stosowne władzę MR i RW zająć. Ale jak zwykle gdy PSL jest przy władzy to nigdy się nie dotknie sedna problemów tylko się albo wokół nich krąży albo strzela na ślepo. I to jest właśnie taki kolejny strzał na ślepo który może wyrządzić więcej szkód niż pożytku w obrocie żywnością.
 • smoof 24-06-2009, 21:15:
Panie Andrzeju, Pan nie jest zbulwersowany, że tak niewiele osób (vide komentarze pod tekstem) poruszył Pana komentarz dotyczący marż?? Z czego to, Pana zdaniem, wynika ( argument o braku dostępu do szerokopasmowego internetu na wsi od razu kasuję...)
Pozdrawiam:-)
 • Zainteresowany 08-06-2009, 11:48:
Pani Jadwigo, skoro u kadry zarządzającej i u rolników, nie następuje SAMOISTNIE zrozumienie potrzeby integracji poziomej i pionowej to czy Państwo dysponując instrumentami zachęty finansowej może wpłynąć na zmianę tej świadomości? Jeśli dotychczas podejmowane działania przez Państwo są nieskuteczne to czy nie należy wdrażać bardziej skutecznych rozwiązań ? Jak Pani sądzi ?

Zobacz wszystkie komentarze (5)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (11 137) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH