Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Konfederacja Lewiatan: Podatek handlowy do Trybunału Konstytucyjnego

 • Autor: www.portalspozywczy.pl
 • Data: 29-07-2016, 11:27
Konfederacja Lewiatan: Podatek handlowy do Trybunału Konstytucyjnego
Fot. shutterstock

Konfederacja Lewiatan zwróciła się do prezydenta z apelem o rozważenie wystąpienia do Trybunału Konstytucyjnego z „prewencyjnym” wnioskiem w sprawie zgodności ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej z Konstytucją lub z wnioskiem do Sejmu o ponowne jej rozpatrzenie.

Konfederacja Lewiatan podczas całego procesu legislacyjnego wielokrotnie wskazywała na poważne wątpliwości co do zgodności z Konstytucją oraz prawem unijnym kluczowych regulacji zawartych w ustawie.

Przepisy dotyczące przedmiotu opodatkowania, momentu powstania obowiązku podatkowego i progresywnych stawek podatku są niejasne i powodują liczne wątpliwości, co do ich zgodności z art. 2 i art. 217 Konstytucji. Vacatio legis określone w ustawie (1 września br.) jest jak na regulację wprowadzającą obowiązek podatkowy stanowczo za krótkie. Narusza art. 2 Konstytucji bowiem ustawa nie zapewnia podatnikom odpowiedniego czasu na przygotowanie się, ingerując w sferę ich praw i wolności, naruszając zasadę zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa - informuje Konfederacja Lewiatan.

Dodaje, że w piśmie skierowanym na ręce marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, przewodniczący Rady Dialogu Społecznego Piotr Duda wskazał, że strona społeczna Rady Dialogu Społecznego, czyli wszystkie reprezentatywne organizacje pracowników i pracodawców, pomimo różnic w ocenie zasadności wprowadzenia podatku od sprzedaży detalicznej oraz jego skutków, zgodziła się w trzech istotnych kwestiach.

Kwestia 1: Podatek od sprzedaży detalicznej powinien być podatkiem rocznym, naliczanym po przekroczeniu planowanej kwoty wolnej, wynoszącej 204 mln zł, ze względu na duże wahania sprzedaży w poszczególnych miesiącach i kwestie techniczne, np. rozliczanie zwrotów.

Kwestia 2: Vacatio legis ustawy powinno zostać wydłużone z 1 do 3 miesięcy, aby zapewnić przedsiębiorstwom czas niezbędny do przygotowania się do nowych obowiązków, w tym wdrożenia i przetestowania nowych programów informatycznych.

Kwestia 3: Wątpliwości co do zgodności z prawem Unii Europejskiej powinny zostać definitywnie rozstrzygnięte przed wprowadzeniem ustawy do polskiego porządku prawnego, aby uniknąć dwukrotnej destabilizacji relacji handlowych w przypadku konieczności wycofania lub istotnej zmiany nowego podatku.

Wątpliwości zgłaszane przez Radę Dialogu Społecznego dotyczące zgodności projektu z prawem Unii Europejskiej znalazły potwierdzenie w opinii Ministra Spraw Zagranicznych o zgodności projektu ustawy z prawem Unii Europejskiej. Niestety pomimo poważnych wątpliwości co do zgodności ustawy z prawem UE, zgłoszonych przez stronę społeczną Rady Dialogu Społecznego, ustawa została uchwalona w kontrowersyjnym kształcie - czytamy w komunikacie Konfederacji Lewiatan.

- Oznacza to, że ewentualne zakwestionowanie przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wprowadzenia w Polsce podatku od sprzedaży detalicznej spowoduje nie tylko brak możliwości dalszego pobierania tej daniny, ale także zwrot z odsetkami kwot już wpłaconych do budżetu. W konsekwencji, uwzględniając powyższe oraz potencjalne odszkodowania, których zażądają podatnicy, narazi to budżet na ogromne straty w miejsce oczekiwanych wpływów. Spowoduje kolejną destabilizację relacji handlowych, uciążliwą i kosztowną dla przedsiębiorstw,
ich dostawców i konsumentów - tłumaczy Konfederacja Lewiatan.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (7)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • KKK-Klon 03-08-2016, 00:07:
Oczywiście że PIS nic nie zrobiło.Żądzą już aż 8 miesięcy i nie wprowadzili zapowiadanego 500+,nie zmienili obowiązku pójścia do szkoły dzieci w wieku 6 lat,rząd nie zatwierdził projektu prezydenckiej Ustawy o powrocie do poprzedniego wieku emerytalnego tj.60 i 65lat,nie zatwierdzili bezpłatnych leków dla seniorów powużej 75 lat,nie rozbijają codziennie zorganizowanych grup przestępczych wyłudzających miliardy z vatu tworząc fikcyjne firmy-słupy,nie uchwalili zapowiadanego podatku handlowego umożliwiając zagranicznym sieciom handlowym nie płacenie należnego podatku w Polsce,nie wprowadzili podatku bankowego umożliwiając biednym(widać to po budynkach)bankom zagranicznym niepłacenie należnego podatku w Polsce,nie zwiększyli finansowania naszej armii,bo trzeba wierzyć że przecież nikt nas nie napadnie-można by tak jeszcze długo wyliczać czego nie zrobili przez te długie 8 miesięcy rządów.Jednym słowem nic nie zrobili.
 • Julia 01-08-2016, 16:52:
A twoja Platforma Obywatelska co ci dała ? od 8 lat żadnych zmian!nawet nie obiecywali! a oszustwa tylko po cichu-wielka kasa dla swoich,lenistwo i korupcja w rzadzie, w Sądach i w spółkach skarbu państwa ! Teraz trzeba trochę poczekać na mądre ustawy. Więc jeszcze chyba wytrzymasz ? Chyba,że ze złości krew cię zaleje i nie doczekasz !!
 • KKK 01-08-2016, 15:27:
Szkoda czasu na jakiekolwiek rozmowy z pisowcami. To oszuści - co mówili o wieku emerytalnym czy progu podatkowym 8 tysięcy. Wszystko miało być od stycznia tego roku a nic nie ma. PIS to kłamcy

Zobacz wszystkie komentarze (7)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (8 580) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane