Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Koniec z nieuczciwymi praktykami handlowymi?

 • Autor: portalspozywczy.pl
 • Data: 21-07-2015, 11:20
Koniec z nieuczciwymi praktykami handlowymi?
Krzysztof Borkowski z PSL. Członek sejmowych komisji rolnictwa i gospodarki. Fot. Andrzej Wawok

Pod koniec maja do Sejmu trafił projekt ustawy „o zwalczaniu nieuczciwych praktyk rynkowych przedsiębiorców zajmujących się obrotem produktami spożywczymi lub rolnymi wobec dostawców tych produktów” zgłoszony przez posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego. Mimo, iż prace nad ustawą znajdują się dopiero na początkowym etapie, już dziś wzbudza ona niemałe kontrowersje.

Projekt ustawy przewiduje zwiększenie uprawnień prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta, który miałby decydować o tym, czy działania podejmowane przez sieci handlowe są zgodne z prawem. W przypadku złamania przepisów ustawy prezes UOKiK nakładałby na przedsiębiorcę karę pieniężną nie przekraczającą 10 proc. przychodu, który został osiągnięty w roku rozliczeniowym poprzedzającym nałożenie kary. Jednocześnie kara nie mogłaby być niższa niż 100 tys. złotych.

Projektowane regulacje nakładałby także obowiązki na sprzedawców, obligując ich do stworzenia i opublikowania w terminie 90 dni od wejścia w życie ustawy Zasad Prowadzenia Działalności. Miałyby one obejmować warunki stosowane w odniesieniu do usług, jakie ma wykonywać na rzecz dostawcy w związku z dystrybucją produktu spożywczego lub rolnego, jako ogólne warunki umowne. Jednocześnie Zasady precyzowałyby usługi oferowane przez sprzedawcę na rzecz dostawcy, warunki obowiązując w odniesieniu do nich, maksymalną opłatę należną za usługi, a także warunki włączenia oraz wyłączenia dostawców z listy sprzedawcy.

W uzasadnieniu do projektu ustawy wskazano, że ma on na celu „wyeliminowanie z łańcucha dostaw żywności stosowania nieuczciwych praktyk handlowych przez segment handlu, w tym handlu wielkopowierzchniowego”. W przekonaniu inicjatorów problem braku równowagi wśród uczestników łańcucha dostaw dotyczy nie tylko Polski, ale także większości krajów Unii Europejskiej. W uzasadnieniu podkreślono także, że problem ten jest istotny z uwagi na fakt występowania „ekonomicznie skonsolidowanych podmiotów sektora dystrybucji i słabszych rozdrobnionych podmiotów produkujących żywność”. Przypomniano również, że według danych z października 2014 roku udział sieci wielkopowierzchniowych w spożywczym handlu detalicznym stanowił blisko 40 proc.

Projekt szczegółowo określa, które praktyki podejmowane przez sprzedawców są zakazane. Wyjaśnia także samo pojęcie „opłat półkowych”. Stwierdza bowiem, że nieuczciwe praktyki mają miejsce, gdy sprzedawca narzuca dostawcy pośrednie lub bezpośrednie opłaty z tytułu przyjęcia produktu do sprzedaży.

KOMENTARZE: (2)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

 • onet_purta 23-07-2015, 08:03:
Masz rację. Ale to się tyczy wszystkich branż sieciowych oraz przede wszystkim dystrybucji farmaceutycznej, która za wprowadzenie produktu żąda od 100 tyś. zł. I wszystko legalnie. Dzisiaj producent ma kolosalne obłożenie, nie tylko musi wyprodukować zgodnie z normami itd. ale jeszcze wprowadzić produkt na rynek, zapłacić hurtowni za to, że bierze towar. Handel zszedł na "psy". Zachłanność t pierwszy etap tej piramidy.
 • Obserwator 22-07-2015, 14:08:
To dobrze, że próbuje się uregulować tą kwestię, jednak sztab prawników sieci z całą pewnością coś wymyśli, żeby nowe przepisy obejsć. Przecież już teraz obowiązują przepisy wg których nie można stosować opłat za wprowadzenie oraz tzw półkowych. I co z tego? Nic!
sieci ukrywają te opłaty na fakturach pod różnymi dziwnymi opisami w zakresie "usług marketingowych". Duży może więcej!

Zobacz wszystkie komentarze (2)

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (18 013) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH