Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Liczba upadłości w regionie znów wzrosła. Najbardziej w handlu

 • Autor: portalspozywczy.pl, Coface
 • Data: 15-04-2014, 17:07

W Europie Środkowo-Wschodniej rekordowa liczba upadłości z roku 2012 została przekroczona w 2013 roku o 5 procent. Wzrost upadłości w 2013 roku w naszym regionie spowodowany był spowolnieniem gospodarczym w strefie Euro, pogłębiającym się spadkiem popytu krajowego, kontynuowanym procesem oddłużania sektora prywatnego oraz trwającą konsolidacją finansów publicznych w większości krajów regionu - informuje Coface.

Sektory najmniej dotknięte niewypłacalnością to IT, edukacja oraz opieka zdrowotna. Natomiast sektory najbardziej dotknięte niewypłacalnością to budownictwo, sprzedaż hurtowa oraz handel detaliczny.

Jak podaje Coface, rok 2013 był rokiem pełnym wyzwań dla firm z regionu Europy Środkowo-Wschodniej: Osłabiona już wcześniej sytuacja gospodarcza pogorszyła się jeszcze bardziej, a konsumpcja gospodarstw domowych zmniejszyła się wskutek instrumentów polityki fiskalnej, które zastosowano w celu przeciwdziałania wzrastającym deficytom budżetowym. Akcja kredytowa została jeszcze bardziej ograniczona w wyniku zmniejszenia zarówno podaży, jak również popytu na nowe kredyty.

Zaistniała sytuacja miała bezpośredni wpływ na przedsiębiorstwa, które w rezultacie zostały zmuszone do zrewidowania założonych celów sprzedażowych. Co więcej, eksport, który głównie przyczyniał się do wzrostu PKB w obliczu osłabionego popytu wewnętrznego, ucierpiał na skutek spowolnienia gospodarczego w krajach strefy Euro, z którymi gospodarki z Europy Środkowo-Wschodniej tradycyjnie prowadzą większość transakcji zagranicznych.

Przywołany wyżej obraz sytuacji gospodarczej znajduje odzwierciedlenie w statystykach dotyczących upadłości, obejmujących niemalże 70 000 podmiotów, które w Europie Środkowo-Wschodniej w roku 2013 ogłosiły upadłość. W całym regionie ich liczba wzrosła rok do roku o 5 procent, a po wyłączeniu ze statystyki Węgier, gdzie ze względu na zmianę prawa, wyniki są nieporównywalne - o 9 procent.

Bułgaria, w której zbankrutowały 834 przedsiębiorstwa, odnotowała najwyższy wzrost liczby upadłości (+39 proc.), a przyczyn tego stanu rzeczy można doszukiwać się w spadku popytu, ograniczonej akcji kredytowej oraz w braku programów wspierających przedsiębiorczość. Pozytywnie na tle innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej wyróżnia się Łotwa, gdzie liczba upadłości zmniejszyła się o 7 procent. Ten optymistyczny wynik odzwierciedla wzrost PKB szacowany na poziomie 4,6 proc. oraz wzrastająca w tym kraju konsumpcja prywatna.

- W zeszłym roku kraje Europy Środkowo-Wschodniej musiały stawić czoła trudnym warunkom środowiska biznesowego. Ucierpiały z powodu obniżonych wydatków ze strony gospodarstw domowych, ale także musiały zmierzyć się z recesją w strefie Euro, która jest głównym obszarem aktywności handlowej dla większości z nich. Przykład Czech, których gospodarka jest ściśle zależna od eksportu na rynki rozwiniętych krajów UE, w pełni potwierdza powyższą tezę zarówno w ujęciu makroekonomicznym - biorąc pod uwagę dwuletnią recesję w tym kraju, jak i w ujęciu mikroekonomicznym - co przejawiało się w gwałtownym wzroście liczby upadłości o 26 proc. w 2012 roku i o 32 proc. w 2013 roku - wyjaśnia Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w regionie Europy Centralnej.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (18 013) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH