Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Makro, Real i Jeronimo Martins za wymiennością europalet

 • Autor: portalspozywczy.pl
 • Data: 13-08-2013, 10:08

ECR Polska, a za nią największe sieci handlowe - m.in. Makro, Real i Jeronimo Martins Polska, opowiadają się za całkowitą wymiennością europalet EPAL z funkcjonującymi już na rynku paletami EUR. Podobne głosy poparcia dla otwartego pool paletowego EPAL wyrażają największe organizacje handlowe m.in. w Niemczech i Szwajcarii.

ECR Polska - organizacja zrzeszająca pracodawców działających w przedsiębiorstwach związanych z sektorem dóbr konsumpcyjnych szybko rotujących (FMCG), rekomenduje uwzględnienie nowych europalet EPAL w umowach handlowych i/lub załącznikach logistycznych do nich.
- Proponujemy, by zapis dotyczący warunków dostawy towarów umożliwiał dostawy zarówno na paletach EPAL, jak i na paletach EUR - mówi Mateusz Boruta, dyrektor zarządzający ECR.

ECR Polska wydało 29 lipca krótkie oświadczenie odnoszące się do zmian na rynku europalet, które nastąpiły po 1 sierpnia br. Doceniając znaczenie europalet, które są istotnym narzędziem logistycznym w branży FMCG, Mateusz Boruta zaleca by członkowie ECR traktowali wymiennie nowe europalety ze znakami EPAL na czterech wspornikach, jak i te - wyprodukowane przed 1 sierpnia - cechowane na dwóch wspornikach znakiem EUR.

- Pozwoli to zachować płynność rynku, minimalizując niepotrzebne zamieszanie, a także pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów utrzymywania dwóch osobnych zapasów palet z jednym i drugim oznaczeniem - czytamy w oświadczeniu. - Zalecamy wymianę palet EUR na europalety EPAL i na odwrót, o ile oczywiście spełniają one kryteria jakościowe.

W ślad za oświadczeniem ECR, sieci handlowe obracające tysiącami europalet dziennie, również przedstawiły swoje stanowisko odnośnie kwestii wymienialności europalet EPAL z paletami EUR. - Real akceptuje na wszystkich odcinkach łańcucha logistycznego zarówno palety z cechami EUR jak i EPAL jako palety zwrotne i jakościowo właściwe - oświadczyła Sylwia Kozłowska, kierownik działu operacji pionu zarządzania łańcuchem dostaw sieci handlowej Real.

Wśród przedsiębiorców obawiających się wprowadzenia po 1 sierpnia europalet EPAL ze zmienionym oznakowaniem pojawiły się obawy o konieczności sortowania palet o różnych oznaczeniach na wspornikach: EPAL i EUR. Takie nieprawdziwe informacje zawierają m.in. oświadczenia UIC, które zamierza uruchomić w przyszłym roku własny, zamknięty pool paletowy. - W przeciwieństwie do palet UIC czy WG, EPAL nie zamierza wprowadzać jakichkolwiek ograniczeń wymiany europalet EPAL z europaletami, a których widnieje znak EUR - czytamy w oświadczeniu na stronie European Pallet Association EPAL.

Jak podkreśla Roman Malicki z PKN EPAL - to właściciel europalety decyduje o jej wymienności a także o ewentualnym sortowaniu palet. Jak pokazują przykłady z ostatnich dni, sieci handlowe nie godzą się na próbę narzucania przez UIC sposobu prowadzenia przez nich gospodarki paletowej.

- Jesteśmy przekonani, że w interesie wszystkich uczestników obrotu paletowego jest to, aby wymiana palet odbywała się na prostych i przejrzystych zasadach. Służyć temu powinno zrównanie palet oznaczonych znakiem EPAL z paletami EUR - uważa Sylwia Kozłowska. - Zwracane przez REAL palety nie będą segregowane na palety EUR i EPAL.

Także Jeronimo Martins Polska wydało oświadczenie, w którym stwierdza, że "JMP nie będzie rozróżniać palet oznaczonych znakiem „EUR" i palet oznaczonych znakiem „EPAL" tego samego wymiaru. JMP będzie uznawać palety z systemu paletowego EPAL (tj. oznaczone wyłącznie znakiem „EPAL" w owalu, i nie posiadające znaku „EUR"). Palety z systemu paletowego EPAL będą podlegały wymianie bez ograniczeń, zarówno na inne palety z systemu EPAL, jak i palety z systemu EUR".

Okazuje się zatem, że konflikt wywołany przez UIC zerwaniem umowy z EPAL, a następnie podsycany odrzuceniem wszelkich prób negocjacji, ostatecznie rozwiązali sami użytkownicy europalet.

Podobnie jak w Polsce, również za granicą największe organizacje zdecydowanie opowiedziały się za całkowitą wymiennością europalet. Zgodnie z zaleceniami GS1 Niemcy oraz GS1 Szwajcaria, europalety EPAL wyprodukowane od 1 sierpnia i palety UIC wyprodukowane w przyszłości, jak również palety EURO znajdujące się w obrocie do tej pory, będą mogły być wymieniane bez ograniczeń. Jörg Pretzel, dyrektor generalny GS1 Niemcy podkreśla, że warunkiem wymiany ma być zgodność europalet z jednolitymi standardami jakości określonymi dla produkcji i naprawy (bez względu na oznaczenie), określonymi w Kodeksie 435 w odniesieniu do wszystkich parametrów technicznych, tak jak miało to miejsce w przeszłości. Wśród sygnatariuszy oświadczenia GS1 Niemcy znajdują się m.in.: federalny związek przemysłu cukierniczego (BDSI), federalny związek niemieckich hurtowników napojów, federalny związek sprzedaży hurtowej, handlu zagranicznego i usług (BGA), federalny związek przewozów drogowych, logistyki i utylizacji (BGL), branżowy związek sprzedawców narzędzi, materiałów budowlanych i ogrodniczych (BHB), federalny związek niemieckiego przemysłu spożywczego (BVE), niemiecki związek spedytorów i firm logistycznych (DSLV), Instytut Handlu Detalicznego EHI, niemiecka federacja sprzedawców detalicznych (HDE), związek przemysłu mlecznego (MIV), związek przemysłu mięsnego (PDF) oraz stowarzyszenie znaków towarowych.

EPAL utracił z dniem 1 sierpnia br. prawo cechowania europalet znakiem EUR, należącym do UIC. Europalety produkowanie na licencji EPAL od 1 sierpnia noszą oznaczenie EPAL na czterech wspornikach, co w praktyce oznacza wprowadzenie nowego standardu europalet EPAL. Palety EUR z cechą EPAL produkowane do 31 lipca 2013r. pozostają natomiast pełnoprawnymi, w pełni wymienialnymi europaletami paletami EPAL.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (18 558) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH