Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

OFZ: Na wyniki 2015 r. pozytywnie wpłynie przejęcie Tradycyjnego Jadła

 • Autor: www.portalspozywczy.pl
 • Data: 31-03-2015, 15:30

- Obserwowany dynamiczny wzrost sprzedaży spółek dystrybucyjnych potwierdzający informacje o regularnym wzroście rynku oraz znaczące zwiększenie skali działalności spółki dominującej dokonane poprzez przejęcie sieci Tradycyjne Jadło dają podstawy do optymistycznych szacunków dotyczących 2015 i kolejnych okresów - informuje w raporcie Organic Farma Zdrowia.

Spółki w ramach Grupy kapitałowej Organic Farma Zdrowia działają organizacyjnie niezależnie co ma na celu między innymi zachowanie rynkowego charakteru podejmowanych decyzji biznesowych i przez to zachowanie konkurencyjności.

Na 2015 rok zarząd Organic Farma Zdrowia oczekuje dalszych wzrostów wyników netto wszystkich jednostek Grupy i jednocześnie samofinansowania – rozumianego jako finansowanie działalności wypracowanymi pozytywnymi przepływami finansowymi generowanymi przez poszczególne jednostki, wspartego ewentualnym zwiększeniem kredytów obrotowych w przypadku kiedy wzrost sprzedaży wymagał będzie zwiększenia kapitału obrotowego.

W branży handlowej, w sytuacji kiedy środki trwałe (rzeczowe aktywa trwałe) są stosunkowo niewysokie i nie wymagają regularnie wysokich nakładów, szczególną wagę zarządy przywiązują do kontroli kapitału obrotowego, ponieważ to dynamiczne zmiany należności i poziomu zapasów z jednej oraz zobowiązań handlowych z drugiej strony, decydują o sytuacji i kondycji płynnościowej spółek - informuje zarząd OFZ w komunikacie.

Obowiązujące w jednostkach grupy procedury dotyczące kontroli kapitału obrotowego i ciągły wzrost obrotów (dzięki temu też pozycji i siły rynkowej), pozwalają oczekiwać, iż dalszy wzrost skali działalności będzie odbywać się przy łatwiejszym dostępie do finansowania zarówno dłużnego jak i kredytu kupieckiego - zapewnia zarząd spółki w raporcie.

Jednym z celów zarządu OFZ na 2015 rok jest uzyskanie dalszego, znacznego wzrostu zysku EBITDA. Uzasadnieniem dla takich planów jest obserwowany bezustanny wzrost popytu na produkty ekologiczne zarówno w segmencie detalicznym jak i hurtowym - obsługiwanym przez spółkę zależną i stowarzyszoną.

Stopniowo z roku na rok wraz z uzyskiwaniem i poprawianiem rentowności przez istniejące obiekty handlowe oraz dzięki ogólnemu wzrostowi skali działalności spółki wpływ obiektów nierentownych na wynik będzie spadał – także dzięki naturalnemu wzrostowi sprzedaży w tych obiektach oraz ich restrukturyzacjom i likwidacjom.

Na wyniki 2015 roku pozytywnie wpłynie też zrealizowane w połowie 2014 roku przejęcie 10 obiektów sieci Tradycyjnego Jadła. Rosnąca skala i baza rentownych obiektów handlowych, powinna w przyszłych okresach pozwolić na ponoszenie kosztów nowych otwarć bez istotnego obciążenia rentowności całej spółki. Wysoki wynik EBITDA za 2014 rok oraz poprawiająca się proporcja obiektów rentownych do nierentownych powodują, że sytuacja płynnościowa spółki jest dobra i stabilna co pozwoliło między innymi na realizację przejęcia dojrzałego rentownego obiektu handlowego Wega w Gliwicach, na początku 2015 roku.

Kierunek rozwoju poprzez przejęcia ugruntowanych i dochodowych obiektów handlowych z branży jest przez zarząd traktowany jako istotny. Pomimo wysokich nakładów wymaganych przy tej drodze rozwoju charakteryzuje się ona znacząco niższym ryzykiem nietrafionych lokalizacji. W najbliższym okresie spółka zamierza skupić się na dalszym wzroście sprzedaży nowo otwartych/przejętych obiektów przy ograniczonej skali kolejnych otwarć - czytamy w raporcie OFZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (11 441) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH