Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

PIH o zmianach ustawy o podatku od towarów i usług: Dwa rozwiązania są szkodliwe

 • Autor: www.portalspozywczy.pl/PR
 • Data: 17-11-2016, 13:56
PIH o zmianach ustawy o podatku od towarów i usług: Dwa rozwiązania są szkodliwe
Fot. shutterstock

Polska Izba Handlu rozpoczyna działania w sprawie zwiększenia represyjności ustawy o podatku od towarów i usług. - Wśród proponowanych rozwiązań znalazły się dwa rozwiązania, które należy uznać za szkodliwe - uważa PIH.

Procedowany obecnie w Sejmie (druk Sejmowy 965) projekt zmiany ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług oraz ustaw: z dnia 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy i z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa, ma na celu ograniczenie oszustw i nadużyć w podatku od towarów i usług, w szczególności wyłudzeń podatku oraz unikania opodatkowania. Cel ten zasługuje na pewno na aprobatę, gdyż oszustwa i nadużycia w podatku od towarów i usług zmniejszają dramatycznie wpływy budżetowe oraz zaburzają uczciwą konkurencję na wspólnym rynku - informuje Polska Izba Handlu.

Podkreśla, że większość z proponowanych w projekcie rozwiązań (takich jak np. modyfikacja zakresu mechanizmu odwróconego obciążenia VAT, ograniczenie prawa do przyśpieszonego zwrotu podatku, utrudnienia rejestracyjne, istotne ograniczenie prawa do rozliczeń za okresy kwartalne), mimo że utrudniają one prowadzenie działalności normalnym uczciwym przedsiębiorcom, należy w tym kontekście uznać za usprawiedliwione.

Wśród proponowanych rozwiązań znalazły się jednak dwa rozwiązania, które należy uznać za szkodliwe - uważa Polska Izba Handlu.

Pierwsze z nich to zmiana art. 96 ustawy o VAT, zgodnie z którą będzie możliwe wykreślenie z rejestru podatników VAT m.in. takich podmiotów, które:

- wystawiały faktury lub faktury korygujące dokumentujące czynności, które nie zostały faktycznie dokonane (tzw. „puste” faktury),

- prowadząc działalność gospodarczą wiedziały lub miały uzasadnione podstawy do tego, aby przypuszczać, że uczestniczą w procederze oszustwa lub nadużycia podatkowego, mającego na celu osiągnięcie nienależnych korzyści majątkowych kosztem budżetu państwa.

Zapis ten należy zmodyfikować w ten sposób, że wyrażenie „uzasadnione podstawy” należy zastąpić stwierdzeniem „udowodnione podstawy” – czyli przedsiębiorca wiedział, że uczestniczy w procederze oszustwa, co zostało udowodnione prawomocnym wyrokiem sądu. W przeciwnym radzie pozostawione jest pole do arbitralnej decyzji urzędnika na podstawie domniemania lub interpretacji. Tego typu rozwiązania uderzają w przedsiębiorców, którzy nieświadomie padają ofiarą oszustw oraz tworzy możliwy obszar korupcji i złej interpretacji przesłanek, którymi kieruje się urzędnik. Rezultatem będzie upadłość wielu firm zajmujących się eksportem, co spowoduje dalsze spowolnienie gospodarcze kraju. Problem ten jest podnoszony przez liczne firmy zrzeszone w Polskiej Izbie Handlu zajmujące się eksportem. Rozwiązanie to jest groźne ponieważ nie tylko zawiesza zwrot podatku VAT, ale likwiduje firmę! Dlatego też udowodnienie udziału w procederze oszustwa na podstawie prawomocnego wyroku sądu jest niezbędne - informuje Polska Izba Handlu.

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (17 992) + DODAJ OFERTĘPolecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH