PIH: W Ustawie o zakazie handlu w niedziele jest bardzo dużo zawiłości
Staramy się wyjaśnić handlowcom zawiłości przepisów ustawy o zakazie handlu w niedziele - powiedział PAP dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński. Dodał, że jest ich bardzo dużo. Kolejna niedziela z zakazem handlu już 18 marca.

Powiązane tematy:
Dyrektor zaznaczył, że PIH koncentruje się w tym momencie na tym, by wyjaśnić wszystkie zawiłości prawne, które znalazły się w ustawie. "Tego jest bardzo dużo" - stwierdził.
Ptaszyński wskazał, że przedsiębiorcy zgłaszają się do PIH, bo mają problem z interpretacją przepisów ustawy. "Mają wątpliwości, co do zakresu, w jakim ustawa ma zastosowanie, które sklepy i przedsiębiorstwa mogą handlować. Dzwonią przedsiębiorcy i pytają, czy +jak prowadzę działalność x, to zakaz handlu w niedziele mnie dotyczy, czy nie+" - powiedział.
Jako przykład "zawiłości" wskazał dokument nt. porad dla przedsiębiorców i firm w związku z ustawą ograniczającą handel w niedziele, opracowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wraz z Państwową Inspekcją Pracy. "Nie wiadomo, czym jest ten dokument. Czy jest to tylko rekomendacja, instrukcja, zbiór wolnych sugestii - nie we wszystkich aspektach pokrywa się on z obowiązującą ustawą" - tłumaczył.
"Powstały rozwiązania prawne, które są skomplikowane i niejednoznaczne. Polska Izba Handlu od lutego zabiega o spotkanie z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, na którym moglibyśmy wyjaśnić te występujące wątpliwości i niejasności" - podsumował.
Jak zaznaczył Maciej Ptaszyński, ocena skutków, jakie przyniosła ze sobą ustawa ograniczająca handel w niedziele - na podstawie pierwszej niedzieli z zakazem handlu jest "niemiarodajna". "Ten dzień nie różnił się wiele od zwykłego święta, gdy obowiązuje zakaz handlu. Na to, by mieć jakieś szersze dane, np. ekonomiczne, potrzeba przynajmniej pół roku" - tłumaczył.
"To nie jest tak, że jedna niedziela nam pokaże tendencje, czy trendy - ani ekonomia, ani zatrudnienie, ani nawyki konsumentów nie zmienią się w ciągu jednej niedzieli" - podkreślił.
"W tej chwili czekamy. Czekamy na kolejne niedziele. Będziemy to obserwować. Myślę, że w ciągu miesiąca będziemy mieć pierwsze, wstępne dane" - powiedział.
Ustawa ograniczająca handel w niedziele obowiązuje od 1 marca 2018 roku.
W 2018 r. Polacy będą mogli zrobić zakupy w 21 niedziel. W marcu zakupy będziemy mogli zrobić 25 marca. Z kolei w kwietniu, w związku z Wielkanocą, tylko jedna niedziela będzie handlowa - 29 kwietnia.
Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie będzie obowiązywał: w piekarniach, cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w handlu kwiatami, wiązankami, wieńcami i zniczami przy cmentarzach, w zakładach pogrzebowych, w sklepach z pamiątkami, w sklepach z prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych, placówkach pocztowych.
Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł., a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

