Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

PiS z własnym pomysłami ws. nieuczciwych praktyk

 • Autor: portalspozywczy.pl
 • Data: 23-07-2015, 10:38
PiS z własnym pomysłami ws. nieuczciwych praktyk
Krzysztof Jurgiel, przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister rolnictwa w rządzie Kazimierza Marcinkiewicz. Fot. PTWP

- Niezbędne zmiany legislacyjne w celu wyeliminowania nieuczciwych praktyk handlowych i zwiększenia przejrzystości rynku artykułów rolno – żywnościowych Prawo i Sprawiedliwość zamierza wprowadzić niezwłocznie po powołaniu nowego rządu po wyborach w 2015 roku - zapowiada w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Krzysztof Jurgiel, przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister rolnictwa w rządzie Prawa i Sprawiedliwości.

Krzysztof Jurgiel przyznaje, że walka z nieuczciwymi praktykami handlowymi została zapisana już w Programie Rolnym przyjętym przez Prawo i Sprawiedliwość w 2014 roku, dokładnie w obszarze drugim zatytułowanym "Zwiększenie konkurencyjności gospodarki rolno-żywnościowej".

W lutym tego roku posłowie partii opracowali projekt ustawy o zapobieganiu nieuczciwym praktykom rynkowym, stosowanym wobec dostawców produktów spożywczych i rolnych przez przedsiębiorców zajmujących się obrotem tymi produktami.

- Projekt wymaga jeszcze dopracowania pod względem skutków ekonomicznych, ale uzupełniony w nowej kadencji Sejmu zostanie niezwłocznie zgłoszony do laski marszałkowskiej i mam nadzieję szybko uchwalony - wyjaśnia Krzysztof Jurgiel.

Jak dodaje, przygotowywany projekt definiuje m.in. pojęcie nieuczciwych praktyk rynkowych, określa podmioty mogące dopuszczać się tego rodzaju negatywnych zachowań, a także podmioty, wobec których takie zachowania mogą być podejmowane. Dodatkowo przewidziano sankcje finansowe za stosowanie nieuczciwych praktyk rynkowych. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów został wskazany jako podmiot administracji publicznej przeznaczony do czuwania nad przestrzeganiem przepisów ustawy.

- W projekcie ustawy przewidziano indywidualną ścieżkę proceduralną zawierającą czynności potrzebne od wszczęcia postępowania w przedmiocie stwierdzenia nieuczciwych praktyk rynkowych po dalszą procedurę odwoławczą, która oparta jest o przepisy kodeksu postępowania administracyjnego (odwołania i zażalenia). Organem II instancji będzie Sąd Okręgowy w Warszawie – Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W kwestii proceduralnej zastosowanie będą miały również odpowiednie przepisy Ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów - zauważa były minister rolnictwa.

Przyznaje również, że to niejedyne rozwiązania adresowane do branży rolno-spożywczej, nad którymi intensywnie pracuje partia.

- Prawo i Sprawiedliwość jest przygotowane do wprowadzenia szeregu uregulowań prawnych dla polskiego rolnictwa, usprawnienia funkcjonowania rynku rolnego i przetwórstwa spożywczego oraz poprawy warunków życia mieszkańców. Jest to 18 projektów ustaw, adresowanych do producentów żywności i rolników oraz mieszkańców wsi, niektóre były już dyskutowane w Sejmie i wobec oporu ze strony koalicji rządowej nie zostały wprowadzone w życie. Mam nadzieję, że w nowej kadencji Sejmu będą mogły znaleźć szybką ścieżkę legislacyjną i zostaną wprowadzone w życie - mówi Jurgiel.

Zdaniem byłego ministra rolnictwa brak rozwiązań chroniących producentów rolnych w łańcuchu żywnościowym przed spekulacja pośredników handlowych i sieci handlowych, stanowi poważną barierę rozwoju produkcji i przetwórstwa rolnego. Co więcej, tolerowanie nieuczciwych praktyk sieci handlowych, które narzucają liczne opłaty dodatkowe  stanowi barierę rozwoju polskiego przetwórstwa, a koszty z tego tytułu przerzucane są na rolników.

 

KOMENTARZE

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PARTNER SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


Oferty pracy (10 461) + DODAJ OFERTĘ



Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • hrk.pl
 • monsterpolska.pl
 • jobs4sales.pl
 • przedstawiciele.pl
 • jobexplorer.pl
 • jobexpress.pl
 • infopraca.pl
 • praca.pl
 • praca.pl
Oferty przetargów (2 782 262)


Polecane oferty


Oferty nieruchomości


Polecane oferty


Nasi partnerzy

 • www.industrial.pl
 • www.nportal.pl
 • tabelaofert.pl
Oferty komunikatów (397 662)


Polecane oferty

Nasz partner

 • www.komunikaty.pl
Obiekty konferencyjne

» Wyszukiwanie zaawansowane