Portalspozywczy.pl - portal branży spożywczej i handlu

Podatek od handlu: Skarga do KE ma spore szanse na powodzenie

  • Autor: Rzeczpospolita
  • Data: 08-07-2016, 08:10
Podatek od handlu: Skarga do KE ma spore szanse na powodzenie
fot. shutterstock.com

Sejm przyjął ustawę nakładającą dodatkowy podatek na sprzedaż detaliczną. Jednak Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji zapowiada złożenie skargi na polską ustawę o podatku obrotowym do Komisji Europejskiej. I ma sporą szansę na powodzenie - czytamy w "Rzeczpospolitej".

– Politycy w Europie Środkowej i Wschodniej przyjmują prawo faworyzujące lokalne firmy. To sprzeczne z zasadami konkurencji i interesami konsumentów – mówi Christian Verschueren, dyrektor generalny EuroCommerce. Jak podkreśla, ustawa powstrzyma inwestycje zagranicznych firm, które mają duży wkład w polską gospodarkę.

Jak czytamy w "Rz", Komisja Europejska przygląda się polskim pracom nad ustawą od dawna, regularnie wysyła pisma z pytaniami czy uwagami, ostatnie 30 maja. 4 lipca wydała też stanowisko w sprawie podobnej ustawy, która obowiązywała na Węgrzech, uznając wprowadzony tam podatek progresywny za dyskryminujący część firm. Gdy Bruksela wszczęła postępowanie wyjaśniające, węgierski parlament szybko uchylił ustawę. W razie zaskarżenia polskiej ustawy można się liczyć z podobną reakcją. Węgry uniknęły kary tylko dlatego, że ustawę uchylono.

Ustawa wprowadzająca dodatkowe obciążenie tylko na część firm z branży na pewno spowoduje próby obejścia kłopotliwego prawa. Prawnicy zwracają uwagę, że najprostsze będzie przeprowadzenie podziału firmy na mniejsze podmioty. Każdy będzie miał inny NIP, dlatego będzie się oddzielnie rozliczał z podatku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE: (5)

Wypowiedz się! Twoja opinia jest ważna!

  • .... 11-07-2016, 17:41:
Polska to jedyny duży europejski kraj mający taką strukturę rynku, gdzie ok 80% rynku spożywczego (nie licząc piekarni) należy do handlu zagranicznego.
Jeśli procesy te nadal będą postępować w dzisiejszym tempie niektórych marek nie będzie można już znaleźć nawet w lokalnych sklepach, które znikają lub konsolidują się eliminując krajowe (regionalne) marki z asortymentu.

Mam nadzieję, że z tego 1,2 mln osób zatrudnionych w handlu (8-9% ogółu zatrudnionych) zostanie te 55 tys osób w biedronkach i drugie osób w pozostałych dyskontach. Reszta na bruk, a małe sklepy tradycyjne zamknąć. Wtedy na pewno będziecie mieli konkurencyjną ofertę. Cole, pepsi, Harnasia, Lecha i Tyskie wszędzie po 10zł.
  • Superpatriota 11-07-2016, 12:15:
Dlaczego ja jako konsument mam popierać drobnych sklepikarzy gdzie ceny są wyższe o 20% niż w dużych sklepach. Na Węgrzech gdzie Orban intensywnie popiera drobny handle ceny żywności są wyższe od cen w Polsce o 30%.
  • sklepikarz do 20lat 11-07-2016, 09:00:
Rząd Polski powinien zgłosić zmianę w regulacjach unijnych, aby można było wspomagać mniejsze firmy aby mogły konkurować z większymi. W przeciwnym razie POHiD będzie miała monopol -analogicznie jak w Czechach- i dopiero zobaczymy podwyżki 20-30% na każdym produkcie.

Zobacz wszystkie komentarze (5)

PARTNERZY SERWISU

SUBSKRYBUJ PORTALSPOZYWCZY.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu portalspozywczy.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Portal Spożywczy: polub nas na Facebooku


Portal Spożywczy: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Portal Spożywczy na TwitterzePOLECAMY W SERWISACH